Geri Dön
CumartesiMesaj kaygılı stiller

Mesaj kaygılı stiller

2017 ilkbahar / yaz sezonunda tişörtlerden çantalara, elbiselerden pantolonlara kadar her parçanın söyleyecek bir lafı var

Mesaj kaygılı stiller

Birkaç yıl önce, dünyanın en önemli modaevlerinin sokak modasına böylesine yakınlaşacağını söyleseler muhtemelen inanmazdık. Ancak sonuçlar ortada. Gençleşmek isteyen her marka, akımları kendine göre uyarlıyor, hatta uzun yıllar sokaklar ve pasaj içindeki butiklerde satılan sloganlı tişörtleri de koleksiyonlarına dahil ediyor.

Her birinin ilettiği mesaj farklı. Kimi ilham aldığı şehrin adını tişörtlere kondurmuş, kimi “aşk” yazıp geçmiş. “Moda bir tutkudur” diyen de var. Carven, House of Holland, Michael Kors, Dior... Ve çantalarını bile mesaj ileten birer elçi haline getiren Dolce&Gabbana, Gucci. Bu trendin çıkışına dair teori ise politikayla oldukça ilintili. Dünyanın dört bir yanında gündemde olan seçimler; fikrini, görüşünü ifade etmek isteyenlerin farklı yollar aramasına sebep oldu, slogan atmak da evrilip sonunda bu hale geldi.

“Gelecek dişidir”

Özellikle Amerika’daki en popüler tişört sloganlarından biri “Future Is Female” (Gelecek dişidir). Aslında bu slogan kadınların hayatına ilk kez girmiyor. Çünkü orijinali, 70’li yıllarda New York’un ilk feminist kitapçısı Labyris Books tarafından tasarlanmış ve şarkıcı Alix Dobkin, o tişörtle çekilen fotoğrafıyla çok konuşulmuştu. Şimdi, sweatshirt’lerin satışından elde edilen gelirin yüzde 25’i Planned Parenthood araştırma merkezine bağışlanıyor.

ipuçları

Moda kurbanı olup insanları kendinize güldürmek istemiyorsanız, her şeyden önce dilini bilmediğiniz kıyafetleri giymeyin deriz.

lUnutmayın, üzerinizde aşırı iddialı sloganlar taşımak yerine kendinizle dalga geçen sloganları taşıyıp özgüveninizi açığa çıkarmayı deneyin ve eğlenceli görünün. Tıpkı Naomi Campbell’ın yıllar önce “Models Suck” (Modeller berbat) tişörtüyle yaptığı gibi.

Mesajın arka planda kalmasını istemiyorsanız fazla aksesuardan kaçının.

Bugüne dek yazılı tişörtlerin en yakın arkadaşı olan jean’ler bu sezon biraz geri planda duruyor. Onun yerine tişörtlerinizi renkli, çiçek desenli veya tül eteklerle kombinleyebilirsiniz.

Mesaj kaygılı stiller

Alışveriş

Sloganlı tişört modasını feminist tarafından yakalamak için Koton’un Sport koleksiyonuna göz atabilirsiniz. “Girls Do It Better” (Kızlar daha iyi yapar)” yazılı, çift renkli tişört 29.99 TL.

Sweatshirt’ler de yazılara tuval oldu. “Nothing Is Real” (Hiçbir şey gerçek değildir) diyen bu model Pull and Bear’da 39.95 TL

Edie Parker’ın tasarladığı kutu çantalar, yazılı aksesuar trendinin öncülerinden. Altın Küre Ödülleri’nde Hailey Baldwin’in de kullandığı “sweet” (tatlı) yazılı clutch 1265 avro.

“Konuşan” aksesuar denildiğinde akla ilk gelen tasarımcılardan biri de Eugenia Kim. “No Comment” (Yorum yok) yazılı şapka 484 avro.

Victoria’nın sırrı

Victoria Beckham “Fashion Stole My Smile” (Moda benim gülüşümü çaldı) yazılı tişörtünü “Neden bu kadar somurtkansın?” sorularına cevap vermekten sıkıldığı için tasarladığını açıklamıştı.

'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Basın toplantısında korkutan açıklama! 5.dalga başladı
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Afganistan'da şiddetli deprem! Can kayıpları var
Toprak kaymasıyla ortaya çıktı! Roma dönemine ait
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Erdoğan 'Ocak' sözü vermişti! "Aynı hassasiyeti gösterdik"
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!