Geri Dön

Müritlerden e-mail var

Alev Alatlı, adını taşıyan internet sitesinde 750 e-müride sahip olan tek yazar. Sanal ortamda gelişen "Safsata Kılavuzu" bugün yarın raflarda. "Schrödinger’in Kedisi"nin yazarı, yeni milliyetçilik tarifiyle de özellikle genç kitlenin ilgisini çekiyor

Müritlerden e-mail var

Müritlerden e-mail var

Alev Alatlı, adını taşıyan internet sitesinde 750 e-müride sahip olan tek yazar. Sanal ortamda gelişen "Safsata Kılavuzu" bugün yarın raflarda. "Schrödinger’in Kedisi"nin yazarı, yeni milliyetçilik tarifiyle de özellikle genç kitlenin ilgisini çekiyor

ÖZDEN ÇETİN

Akıl, Ahlak Adalet, Adap, sitenizde uyulması beklenen 4A kutsal dörtlüsü. Nasıl oluştu bu dörtlü?
Bu toplumun eksiği nedir diye bakınca ortaya çıktı. Bir amaca yönelik olan akıl, eksik bu toplumda. Zevzeklik, geyik muhabbetidir gidiyor. Nükleer santraller ya da Mavi Akım projesi hakkında basından değil kendi grubumuzdan bilgi alıyoruz.
Bir akıl birliği oluşturduk. Ahlak şart, edepsizlik ve hakaret istemiyoruz. Israr eden olursa ya çıkarıyor ya da gruba giriş yasağı koyuyoruz. Adalet önemli bir kural, karşısındakine söz hakkı vermek, saldırmamak, insaflı olmak gerekiyor. Adap da, biri "kandiliniz mübarek olsun" diye mail atıyorsa, "Sizinki de" diye cevap yazma adabı. Bunlar da iletişimin kuralları. Yakında 4A serisi kitapları basılacak.

İlk kitap "Safsata Kılavuzu"yla neye dikkat çekmeye çalışıyorsunuz?
Ülkenin içinde olduğu fikri sefâlete dair bir farkındalık yaratmaya çalışıyorum, işim bu. Anti-İftira Ligi diye bir birlik vardır dışarıda. Bu birlik, mesela Yahudiler’in korkak olduğu gibi bir kavramın iftira olduğunu söyler. Dışarıda böyle bir durumla ilgili milyonlarca sayfa kitaptan üç tanesi bizde olsaydı o çocuklar kendini yakmazdı. Solculuk bu değil, devrimcilik bu değil. Bu bir cinnet. Anti-İftira Ligi denilen bu kuruluşun gücünü bilseydik Ermeni tasarısı da çıkmazdı. Çünkü bu bir iftiradır. Türkiye cümlesini arıyor bence. Biraz daha ciddiyet.

Nedir o Türkiye’nin cümlesi?
Bilmem. En nihayet biri o cümleyi kuracak. Ben bu ülkeyi de Türkler’i de çok seviyorum. Milliyetçilik insana baskı ve emperyalizm çağrıştırır ya, aslında bizimki kelaynak milliyetçiliği. Onları yaşatmak ne kadar milliyetçilikse bizimki de o kadar. Türk olarak herkes kadar yaşama hakkımız var. Yüzde 70’i otuz yaşın altında bu ülkede, yeter ki saçmalığı kesip değerlerimizi aktif bir enerji haline getirebilelim. Emile Zola’nın kendi ülkesi için yaptığını ben bu ülke için yapmak istiyorum.

Türkiye AB’ye girmezse tren kaçmış mı olacak?
Kaçarsa kaçsın, onların bize ihtiyacı var, bizim onlara değil. AB’yi evli birine aşık olmaya benzetiyorum. Adam sistemini kurmuş, yatağı belli. Sen ona, bana gel diyorsun. Niye gelsin?
İki şey için gelir; şantaj ve mutluluk. Mesela bilinmeyen çok değerli bir maden varsa topraklarınızda şantaj yapabilirsiniz. Ya da şen kahkahaların olduğu bir ev vaat edersiniz, yani mutluluk ve huzur.

Siz neden yazıyorsunuz?
Yazmazsam ölürüm. Bu benim hayatta kalış biçimim. Ülkemin yazarı olmak istiyorum. Aklımı fikrimi gönlümü, neyim varsa kendi insanıma vermek istiyorum. Kelaynaklara ne kadar kıyamazsam, Türkiye’ye de o kadar kıyamam.

www.alevalatli.com sitesine günde 700 mesaj geliyor ve gençler Türkiye’yi onun liderliğinde tartışıyor
• Biz Türk’üz ve bu
• Arap olmaktan farklı bir şey, nadir bulunuruz ve hoş insanlarız. Mağduruz ama doğruyuz biz.
• Her şeyine şamar atıyorsun bu ulusun, yemek adabına, estetiğine. Ne yapsın yani Türk erkekleri, ağda mı yapsın kıllı olduğu için? Bu sevgisizlikle nasıl olacak?
• Türkiye hiç kimseye anlaşıldığı anlamda soykırım yapmadı. Trafik kazası ne kadar soykırımsa bu da o kadar soykırım. Ayıptır. İnsan kendini, ailesini bu kadar haksızca satmaz. Biraz himmet etmemiz, insana inanç duymamız lazım.
• 21. yy’ın geleneksel evlilik çağı olacağına dair bütün endikasyonlar var. Sen hala feministlerin peşindeysen büyük yanlış var demektir.
• Devlet diye bir şey yok, devlet biziz.
• Dünyanın en tamah edilen topraklarında oturuyoruz. Bunun gereğini yerine getirmek lazım. Bunu da ancak edebiyat yapar.
• "Schrödinger’in Kedisi"19 baskı yaptı, bazı üniversitelere zorunlu okuma kitabı olarak koyuldu, 11 kişi kitap hakkında edebiyat, fizik ve kimya dallarında doktora tezi yapıyor.CUMARTESİ

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber