Geri Dön

Paçalar yeniden İspanyol

Dar, bol, renkli ve hatta çiçekli... Her yıl değişen jean pantolon trendleri içinde bir tanesi var ki tahtını kimse kolay kolay sallayamıyor. Evet, İspanyol paçadan bahsediyoruz.

Paçalar yeniden İspanyol

70’lerde giyenler tarafından “Biz köşeyi dönerdik, paçalarımız bizden sonra dönerdi” gibi esprilerle anılan bu bol paçalı pantolonlar geri dönüş sinyallerini bir süredir veriyordu. Bu sezon ise yeniden altın çağlarını yaşıyorlar. Hemen hemen her markanın koleksiyonunda kendine yer bulan İspanyol paçalar ünlü yıldızların da favorisi.

Adı İspanyol paça ama...
Bir İspanyol’a “Türkiye’de bu paça modeli sizin adınızla anılıyor” deseniz muhtemelen anlam veremez. Erkek flamenko dansçılarının pantolonlarına benzediği doğru ama bu modeli ilk giyenler en azından bilindiği kadarıyla İspanyollar değil, İngilizler ve Amerikalılar. 19’uncu yüzyılda özellikle Amerikan donanmasında üniforma olarak kullanılan İspanyol paça pantolonlar (askerler bol paçaları kolayca kıvırabiliyor ve botlarını daha rahat giyip çıkarabiliyormuş) 60’larda hippi kültürünün bir parçası haline geldi. Sebebini tahmin etmek basit; normal pantolonlardan oldukça farklı görünen bu modeller hem rahatlığı
hem de özgürlüğü çağrıştırıyordu. 70’lere gelindiğinde ise iyiden iyiye kitleselleştiler ve neredeyse herkesin bir İspanyol paçalı jean pantolonu oldu.

Paçalar yeniden İspanyol

Salma Hayek (solda) İspanyol paça jean’ini blazer ceketle giymiş. Jessica Alba (sağda) ise İspanyol paça jean’ini dolgu topukla tamamlamış.

İspanyol paçayı popüler yapan stil ikonları

İspanyol paça jeanleriyle hafızalara kazınan ve 70’lerde stilleriyle taklit edilen isimlere gelince; Charlie’nin Melekleri ekibi, John Travolta, Cher ve Jane Birkin... Tabii bir de yerli filmlerin meşhur ikilisi Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu. Ama 70’lerden çok daha önce bol paçalı pantolonuyla ikon haline geline daha ‘asil’ biri var. Resim yapmaya duyduğu ilgiyle bilinen İngiltere Prensi Albert, 1846’da donanma kıyafetlerinden esinlenerek küçük oğlu Prens Albert Edward’ı bol paçalı pantolonla çizmiş. Halk tarafından çok sevimli bulunan resim sayesinde de bol paçalı donanma pantolonları giymek moda olmuş.

Bunlara dikkat edin

* İspanyol paça jeanler her zaman çok sevilse de pek çok moda tasarımcısı bu modelin herkese uygun olmadığı konusunda hem fikir. Uzun ve ince bacaklarda daha iyi durdukları da aşikar. Herkes süpermodel formunda olmadığına göre, bu pantolonları doğru kullanmanın yolları var elbette.
* Geniş basenleri saklamak için bol paça giymek iyi bir çözüm. Ama üst tarafı çok bol bir pantolon da bacağı sımsıkı saran bir model de ters etki yaratır. Bu yüzden üstü bacağı hafifçe saran bir model almakta yarar var.
* Bol paçanın sihri boyu uzun gösterme konusunda da işe yarıyor. Tabii onun da şartı var. Paça boyu öyle bir uzunlukta olmalı ki bacağınız mümkünse oturduğunuzda bile görünmemeli. Yerleri süpüren bol paçalar da kötü görüneceğinden, marifet yine dengeyi tutturmakta.
* Düz spor ayakkabılar belki, ama ince ve yüksek topuklu ayakkabılar İspanyol paça jean’in ruhuna uymuyor, sırıtıyor. Bu yüzen ayakkabı seçimi konusunda en iyi tercih yine 60’lı ve 70’li yılların favorisi olan dolgu topuklar olacaktır.
* İspanyol paça jean’inizi bol tişörtlerle değil vücuda oturan üstlerle giymeyi tercih edin. Uçuşan bluzlar ve bol kollar da bu pantolonların yakın arkadaşları arasında. Vücudunuza güveniyorsanız yüksek bel modeller yeni sezonda da çok moda.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber