Geri Dön

Resepsiyonda bir uzaylı var

Uzay otellerinin projesi hazır. Dennis Tito yolu açtı. Artık uzay turizmini günlük hayatın bir parçası yapmak için çaba harcanıyor. Sizin yıllık izniniz ne zaman?

Resepsiyonda bir uzaylı var

Resepsiyonda bir uzaylı var

Uzay otellerinin projesi hazır. Dennis Tito yolu açtı. Artık uzay turizmini günlük hayatın bir parçası yapmak için çaba harcanıyor. Sizin yıllık izniniz ne zaman?

TUBA AKYOL

Dünya artık dar geliyor. İnsanoğlunun yeni hayali uzayda yaşamak ya da en azından tatilini Dünya dışında bir gezegende geçirmek. Görünen o ki bu hayalin önünde uzun vadede hiçbir engel yok. Pek yakında Orbital Hilton ya da Club Uzay Med Tatil Köyü’nü arayarak rezervasyon yaptırabileceğiz.
Bugün artık uzayda, içinde astronotların ve kozmonotların yaşadığı bir istasyon var. İstasyonun amacı mikro çekim ortamında bilimsel araştırmalar yapmak ve uzayda yaşam kurma çalışmalarının merkezi olmak. Ancak son zamanlarda istasyon bir nevi otel gibi dünya zenginlerini de ağırlıyor. Amerikalı milyarder Dennis Tito’nun ardından Güney Afrikalı işadamı Mark Shuttleworth de tatilini Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) geçirmeye hazırlanıyor. ABD’nin tüm muhalefetine rağmen...

Uzayın dakikası 1700 dolar
Amerikan Uzay Araştırmaları Enstitüsü (NASA) raporları turizmde pazar payının büyük bölümünün önümüzdeki yıllarda uzaya kayacağını öngördüğü halde uzay turizmi konusunda ABD temkinli. Rusya ise içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle uzay araştırmalarını uzay turizmi sayesinde finanse etmeyi planlıyor. Rusya’nın uzaydaki ilk konuğu ABD’li Dennis Tito’nun bu kısa tatil için 20 milyon dolar, yani dakikasına 1700 dolar ödediği düşünülürse Rusya uzay çalışmaları için iyi bir kaynak bulmuş gibi görünüyor. Henüz kesin bir anlaşmaya imza atmayan ve gidiş günü belli olmayan Mark Shuttleworth’ün de 45 milyon mark ödeyeceği belirtiliyor.
Dennis Tito tatil sonrasında "Cenneti gördüm. Herkese öneriyorum" dedi ama bu naçizane önerinin bedeli bu kadar yüksek olunca bize düşen şimdilik Dünya ile yetinmek. Ama Uluslararası Uzay Üniversitesi (ISU) aynı görüşte değil. ISU raporuna göre başlangıçta havayolları ile ulaşım da zenginlere mahsus bir ayrıcalıktı. Oysa bugün geniş bir kesim uçak yolculuklarını tercih ediyor. "Önce parası çok olanlar gidecek, sonra herkes" diyor rapor.

Gideceğiz ama nereye?
Uzay turizmi söz konusu olduğunda uzaya nasıl gidileceği kadar önemli bir sorun daha çıkıyor insanın karşısına. Uzaya gidelim, peki ama uzayda nereye gideceğiz? Uluslararası Uzay İstasyonu bir otel değil, araştırma merkezi. Çoluk çocuk oraya gidip istasyonun içinde dolanamayız, oda servisini arayıp şampanya eşliğinde Dünya’nın batışını izleyemeyiz. Dennis Tito’nun da dediği gibi "Yolculuğun en kolay yanı çeki yazmak. Asıl zor olan ayarlamalar". Zira Uluslararası Uzay İstasyonu, şımarık zenginlerin kaprislerine feda edilebilecek bir yatırım değil ve oradakiler bir turistin ayak altında dolanmasını istemiyor. Peki nereye gidecek uzay turistleri?
Bu sorunun cevabını internet sitesi space.com’da bulmak mümkün. Space.com’a göre 2003 yılında UUİ’nin Rusya’ya ait bölümüne, yörünge oteli işlevi görecek bir modülün kenetlenmesi planlanıyor. Dünya manzaralı bir pencere, küçük bir mutfak, yumuşak yataklar... Halı, perde, gece lambası gibi birkaç ufak detayla lüks olmasa da rahat bir ortam yaratılacak. Şu anda özel bir şirket tarafından çalışmaları yürütülen otelin kapasitesi maksimum 4 kişi olacak. Böylece Rusya, NASA’nın tepkisini çekmeden uzay turizminden para kazanmaya devam edecek.
Yarın değil belki, gelecek yıl da değil ama yakında insanlar uzayı da "dünyalaştıracak" gibi görünüyor. Uzayda oteller, tatil köyleri inşa edilmesi, uzay turları düzenlenmesi artık imkansız değil. Pek yakında dünyanın en zengin 7 ülkesi ve Rusya’nın liderleri, globalleşme karşıtlarından kaçmak için G-8 zirvesini uzaydaki istasyona ya da Ay’a taşıyabilirler. Belki Dünya’da kalan protestocular da, bu kez kapitalizmin ‘evren’selleşmesi aleyhine gösteriler düzenlerler. n

Dünya manzaralı Ay oteli
Söz konusu uzay olunca biraz daha geniş düşünmek gerekiyor mu? "Dünya’nın parası"nı ödeyip, uzayda sıkılmak da var işin ucunda. Dünya’nın batışı da gün gelir oyalamaz insanı. Turistler uzayda nasıl vakit geçirecek peki?
Hollandalı bir mimar, Hans-Jurgen Rombaut da bu soruyu kendi kendine sormuş olmalı ki Ay’da konaklamak isteyen turistler için bir otel projesi hazırlamış bile. Kozmik kompleksin 160’ar metre uzunluğunda olan iki kulesi, kıraç Ay topraklarına tepeden bakacak. Kuleler Ay taşı ve cam paneller arasına sıkıştırılacak ince su tabakasından yapılacak.
Rombaut’un oteli çok akıllı. Bina gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farklarını ortadan kaldıracak, radyasyon koruması sağlayacak şekilde işleyecek. "Dünya, Ay’ın gökyüzünde hep aynı yerde. Benim tasarımımda en önemli nokta Dünya’nın konumu ve manzarası. Bu otelde kalanlar pencerelerinden Dünya’yı sürekli görecek" diyor Rombaut. Otelin bir özelliği de turistlerin, düşük yer çekiminden yararlanmasını sağlaması. Misafirler yarasa kanadını andıran özel kıyafetlerle otel içinde uçabilecekler.
İmkansız gibi geliyor, değil mi? Merkezi Hollanda’da bulunan ve uzaya seyahati destekleyen uluslararası bir topluluk olan LUNEX Group’a göre AY’a 2015’te bir robot üssü, 2020’de bir insan üssü yapılacak; 2040’da ise bir Ay köyü kurulacak. Rombaut’un Ay oteli ise 2050 yılında inşa edilecek.
Soyuz’la yörünge turu
Uzay yatırımlarını devam ettirmek için paraya ihtiyacı olan Rusya’nın son planı ise zengin uzay meraklılarına Soyuz’la yörünge turu attırmak. Rusya-Korolev’deki Energia, Soyuz’lardan her birine iki koltuk daha eklemeyi planlıyor. Bu yolcular, Dennis Tito gibi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalmayacaklar ama birkaç gün uzayda dolanacaklar.

Uzayda futbol uçarak oynanır
İlk anda çılgınca geliyor ama bilim adamları salt uzaya gidişi değil, insanların uzayda nasıl vakit geçireceklerini de düşünüyor. Japon Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi NASDA’da çalışan Patrick Collins, yerçekimsiz bir ortamda kurulacak olan spor tesislerinin tasarımı üzerinde çalışıyor. Collins’e göre uzayda futbol oynamanız ya da yüzmeniz mümkün. Mesela futbol oynarken karşı takımın sahasına geçmek için yan duvarlara ya da takım arkadaşınıza çarparak uçmanız gerekecek. Collins’in uzay için bir yüzme havuzu projesi de var. Havuz dönen bir silindirden oluşuyor. Silindirin devinimi duvarlarda basınç yaratıyor, böylece boşluğu dolduran hava uzayda yüzme keyfini yaşamanızı sağlıyor.
CUMARTESİ


23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber