Geri Dön

Rüzgârla yarışanların takvimi

Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Çeşme ve Göcek, yıl boyu gerçekleştirilecek yarışlarla renkli görüntülere sahne olacak. Haydi, yarış sezonu açıldı, yelkenler fora!

Rüzgârla yarışanların takvimi

Türkiye, birbirinden güzel kıyılarıyla denizcilik için yaratılmış bir ülke. Bugün yarış sezonuyla ilgili gelişmeleri paylaşacağım.

American Hospital The Bodrum Cup, bu yıl 32’nci yaşını kutlayacak. Süleyman Uysal ve yönetimi, sponsor adaylarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Organizasyonun mimarı olan Erman Aras’tan edindiğim bilgiye göre, bu yıl gulet yatlar için özel bir sınıf açıldı. Mavi Yolculuk Mutfağı Yemek Yarışması kitap hâline getiriliyor. En önemlisi, yaşamını uzun yıllar İsveç’te “Hulda” isimli teknesinde sürdüren ve 1986 yılında vefat eden değerli heykeltıraşımız İlhan Koman’ın oluşturduğu “Sonsuz Sütun” isimli eserden esinlenilen özel ödül ilk kez sahibini bulacak. Geçen yıl Bilbao Yacht Racing Forum’da dünyaya tanıtılan American Hospital The Bodrum Cup, Era Yelken Kulübü’nün tescilli markası. Otuz bir yıl önce on sekiz teknenin katıldığı yarış, geçen yıl 180 yelkenliyi ağırladı. Ayrıca The Bodrum Cup İstanbul Challenge ve Tırhandil Cup gibi iki ayrı organizasyona başarıyla imza attı. Spetset Classic Yacht Regetta ile işbirliği görüşmeleri de sürüyor. Geçen yıl American Hospital ile birçok iştirakiyle sponsor olan Koç Topluluğu başta olmak üzere THY, Metro ve diğer kuruluşları katkılarından ötürü kutluyorum.

Yarışçılar için taze bilgi

Bodrum’dan söz etmişken yarışçılar için taze bir bilgi daha aktaracağım. Kısa adı BAYK olan Bodrum Açık Deniz Yelken Kulübü, ilk ayağı bugün başlayıp yarın tamamlanacak olan Kış Trofesi ile sezona merhaba dedi. Dragon Kupası 23-26 Nisan, 64. Piri Reis Kupası 13 Haziran’da, Dragon Sonbahar Serisi ise eylül-aralık ayları arasında değişik tarihlerde gerçekleştirilecek. Bir notum da İzmir’den… Ege Açık Deniz Yat Kulübü’nün (EAYK) 20. yıl şerefine düzenleyeceği trofe ise şubat-mayıs ayları arasında. Kaçırmayın derim. Gelecek yazım 1 Şubat Cumartesi günü. Tüm denizcilerin pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun. Esen kalın.

Lezzet

Türkiye’de gıda sektörünün öncüsü olan Pınar’ın hindi filetosu teknelerinizde dostlarınızla kuracağınız keyifli sofralar için biçilmiş kaftan. Kurumun “Güzel Yaşa” dergisinden aktarıyorum: Nohutlu hindi salata için gereken malzemeler: Pınar hindi fileto, 1/2 bardak haşlanmış nohut, 6-7 yaprak marul, 10-15 taze nane yaprağı, 1 limon, 10 ml zeytinyağı, 6-8 adet cherry domates, 4 tane bebek salatalık ve isteğinize göre bir miktar tuz. Yapılışı şöyle: Marul, domates ve salatalıkları doğrayın. Zeytinyağı, limon suyu ve tuzu çırpın. Kâsenizde tüm malzemeleri karıştırıp üzerine hindi filetolarını ekleyin. Afiyet olsun.

Rüzgârla yarışanların takvimiKitap

Dünyanın en saygın denizcilerinin başında gelen Fransız Bernard Moitessier, ülkemizde de ilham kaynağıdır. Naviga Yayınları’ndan çıkan “Uzun Yol”, ünlü denizcinin yerle gök arasında tek başına verdiği varoluş mücadelesini anlatır. Edinmek isteyenler 0 216 4185191 no.lu telefonu arayabilir.

Rüzgârla yarışanların takvimiBaşarı

Türkiye’nin küresel ölçekte başarılı işlere imza atan tersanelerinden Sanmar, dünyanın ilk AVD (Advanced Variable Drive) özellikli römorkörünü geçtiğimiz günlerde Yalova’da denize indirdi. Tamamı yeşile boyanan modern römorkör, pop art akımının önemli temsilcilerinden ABD’li sanatçı Andy Warhol’dan esinlenilerek çiçeklerle donatıldı. Orhan Gürün, Ali Gürün ve Cem Seven ortaklığındaki Sanmar Shipyards, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Tüm çalışanlarını kutluyorum.

Rüzgârla yarışanların takvimi


23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni23 Şubat 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber