David Fincher, 'Joker' filmini neden eleştirdi?

Dünyaca ünlü yönetmen David Fincher, 'Joker' filmini sert sözlerle eleştirdi. 'Peki ama neden?' diye sormadan edemiyor insan. Hadi gelin David Fincher'in 'Joker' filmini neden eleştirdiğine Molatik olalım...

David Fincher, 'Joker' filmini neden eleştirdi?

Eleştiri sebebi filmin akıl hastalığını tasvir etme biçimi

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü yönetmen David Fincher, ‘Joker’ filmini sert sözlerle eleştirdi. Dövüş Kulubü, Sosyal Ağ, Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi, Panik Odası gibi filmleriyle tanıdığımız usta yönetmenin eleştiri sebebi de filmin akıl hastalığını tasvir etme biçimi. Todd Phillips’in yönetmen koltuğunda oturduğu Joker’in, gerçek bir akıl hastalığını referans almasına rağmen hastalığı tasvir etme biçiminin hatalı olduğunu söyleyen Fincher, filmin gerçek hayatta bir akıl hastalığından muzdarip olan insanlara ihanet ettiğini belirtti.

 

'Travis Bickle ile Rupert Pupkin'i alalım ve onları birleştirelim...'

Yönetmen Todd Phillips’in Joker karakteriyle ilgili referansları hakkında da konuşan ve Joker’in aslında Martin Scorsese’nin yönetmenliğini yaptığı "Taxi Driver" filmindeki Travis Bickle ile "Komediler Kralı" filmindeki Rupert Pupkin’in birleşimi olduğunu belirten Fincher,konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Kimsenin bu malzemeye bakıp şöyle düşüneceğini sanmıyorum: 'Evet hadi "Taxi Driver"ın Travis Bickle’ıyla "Komediler Kralı’nın" Rupert Pupkin’ini alalım ve onları birleştirelim. Sonra akıl hastalarına ihanet ederek onu oyuna getirip milyar dolarlar kazanmak için yeniden satışa sunalım"

 

Bu, biraz algılayış biçimiyle alakalı...

Joker filmini bu kadar keskin bir şekilde açıklayabilir miyiz, açıkçası bilmiyorum. Fakat David Fincher’ın söyledikleri beni biraz huzursuz etti. Çünkü Fincher’ın yönetmenliğine saygı duyuyorum ve sinematografik açıdan da konuya yaklaşımından da şüphe duymuyorum. Fakat Joker filmini de çok severek izledim. Böyle olunca da Fincher’ın söyledikleri beni bu yüzden huzursuz etti. Haklı olabilir mi? Tabii ki. Fakat bu biraz algılayış biçimiyle alakalı. Belki de David Fincher ile Todd Phillips’in algıları başka şekilde çalışmıştır. Film eleştirilerine bu gözle bakılabilir. Durumu bu şekilde okumak en azından yapılan eleştirileri anlayabilmemizde kolaylık sağlayabilir.

 

Bu makaleye ifade bırak