Deportivo de La Coruna neden Türk bayrağı açıyor?

2000’lerin başında bir kulüp bir anda hayatımıza girdi; Deportivo de La Coruna. Tribünde açtıkları Türk bayrağı ile dikkat çeken bu takım ve taraftarları ilgi odağı haline geldi. Peki, Deportivo de La Coruna taraftarı neden Türk bayrağı açıyor? Gelin birlikte bakalım…

Deportivo de La Coruna neden Türk bayrağı açıyor?

Köklü bir kulüp
 

K&ouml;kl&uuml; bir kul&uuml;p<br />
&nbsp;
Aslında Deportivo de La Coruna çok köklü bir kulüp. 1906’da kurulan takım 1990’lara kadar ufak başarılarla taraftarlarını gururlandırdı. Ancak 90’lar Deportivo de La Coruna için değişim yılları oldu.
 

Averajla kaçan şampiyonluk
 

Averajla ka&ccedil;an şampiyonluk<br />
&nbsp;
1993-1994 sezonunda Deportivo de La Coruna oldukça başarılı bir performans çizdi. Ancak averaj ile şampiyonluğu Barcelona’ya kaptırdı. Ancak bu sıralama gelecek başarıların habercisiydi.
 

Tarihe geçtiler
 

Tarihe ge&ccedil;tiler<br />
&nbsp;
1999 - 2000 sezonu adeta Deportivo de La Coruna için altın sezon olmuştu. Barcelona’yı bu sefer geride bırakmış, şampiyonluğu Riazor Stadına getirmişti. Makaay’lı, Djalminha’lı, Naybet’li kadrosuyla İspanya futboluna damga vurdu.

 

Şampiyonlar Ligi’nde adını duyurdu
 

Şampiyonlar Ligi&rsquo;nde adını duyurdu<br />
&nbsp;
Bu kadroya eklenen yeni isimler ligde de Şampiyonlar Ligi’nde de adını duyurmaya başladı. Biz de 2000 - 2001 sezonunda yakından tanıdık Deportivo de La Coruna’yı. Galatasaray ile aynı grupta yer aldı. Ancak dikkat çeken başka bir detayı daha vardı.
 

Tribünde Türk bayrağı
 

Trib&uuml;nde T&uuml;rk bayrağı<br />
&nbsp;
Gazetelerde bir haber çıkmıştı, Deportivo de La Coruna tribününde Türk bayrağı açılıyordu. Haliyle herkesin dikkatini çekmişti bu unsur. Neden Türk bayrağı Deportivo de La Coruna tribünündeydi?
 

500 yıllık mazi
 

500 yıllık mazi<br />
&nbsp;
Sebebi ise basitti ve ilginçti. 16. yüzyılda Osmanlı Devleti, İspanya’nın Galiçya bölgesinde Portekizliler ile rekabete girişmişti. Portekizliler Coruna bölgesini haraca bağlamış, zulmediyorlardır. Ancak Barbaros Hayrettin Paşa tam tersi şekilde şehirdekilere iyi davranmış onların sevgisini kazanmıştı.
 

Vigo’da işler ters gider
 

Vigo&rsquo;da işler ters gider<br />
&nbsp;
Ancak Vigo bölgesi halen Portekiz hakimiyetindedir. Portekizliler ise İspanya kralını uğraştırır. İşte bu sebepten dolayı Coruna ile Vigo arasında bir rekabet ortaya çıkar ve yüzyıllarca sürer.
 

Futbola da bulaştı
 

Futbola da bulaştı<br />
&nbsp;
Aradan yıllar geçer ancak iki şehir birbirine ‘hakaret’ etmekten geri durmaz. Corunalılar Vigolulara ‘Portekizli’, Vigolular da Corunalılara ‘Türkler’ diye hitap ediyordu. Ancak bu hitap Corunalılar tarafından çok sevilmiş ve kendilerine Türk demeye başlamışlardı.
 

Futbol sadece futbol değildir. Haliyle bu sosyolojik vaka futbola da bulaştı. Deportivo de La Coruna taraftarı da tribüne bu özelliklerini taşıdı. Kale arkasında bir Türk bayrağı açmaya ve kendilerine ‘Türkler’ demeye başladılar.
 

Kışkırtıyorlar
 

Kışkırtıyorlar<br />
&nbsp;
Haliyle bu Türk olma mevzunu kullanmak istediler. Başta Yunan ekipleriyle oynadıkları maçlar olmak üzere Türklerle sorun yaşayan bütün rakiplerinin maçlarında o bayrağı açtılar moral bozmak için.
 

Atatürk’ü de anıyorlar
 

Atat&uuml;rk&rsquo;&uuml; de anıyorlar<br />
&nbsp;
Ayrıca her 10 Kasım’da Atatürk’ü de anıyorlar, paylaşımlarda bulunuyorlar. Seviyoruz kendilerini Ekrem abi…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak