Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl geçer?

Depresyon bir duygudurum bozukluğudur. Kişinin günlük faaliyetlerini yerine getirmesini engelleyen üzüntü, kayıp ya da öfke duygularıyla tetiklenir. 20 kişiden 1'ini etkilediği tahmin edilen hastalık, her insanda farklı seyreder. Günlük çalışmanızı engelleyebilir, daha düşük üretkenliğe neden olabilir, ilişkileri bozabilir ve bazı sağlık durumlarını da etkileyebilir. Depresyon nedeniyle astım, kalp-damar hastalığı, kanser, diyabet, şişmanlık gibi rahatsızlıklar ilerleyebilir.

Depresyon nedir? Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl geçer?

Depresyon tedavi edilmezse yıllarca sürebilir

Depresyon tedavi edilmezse yıllarca sürebilir

Bazen duyguların hayatın normal bir parçası olduğunu fark etmek önemlidir. Hüzünlü ve üzücü olaylar herkesin hayatında ortaya çıkar. Ama sürekli mutsuz ve umutsuz hissetmek normal bir şey değil. Depresyon ciddi bir tıbbi durum olarak değerlendirilmeli. Tedavi edilmediği takdirde, depresyon aylarca, hatta yıllarca sürebilir. Zamanla kötüleşebilir de... Ama tedavi olanlar sadece birkaç hafta içinde semptomlarda iyileşme gözlemleyebilir.

Depresyon türleri

Depresyon türleri

Depresyonun şiddetine göre durumunuz değişir. Bazıları hafif ve geçici üzüntüler yaşarken; bazıları ise şiddetli ve devam eden depresif dönemler yaşarlar. Doktorunuz, sahip olduğunuz depresyon tipine göre bir tedavi planı oluşturacaktır. Fakat genelde iki ana tip vardır: Majör depresif bozukluk ve kalıcı depresif bozukluk. 
 

Majör depresif bozukluk

Majör depresif bozukluk

Majör depresif bozukluk, en şiddetli depresyon şeklidir. Üzüntü, umutsuzluk ve değersizlik duyguları ile karakterizedir. Klinik depresyon tanısı koymak için iki haftalık bir süre boyunca aşağıdaki belirtilerin beş veya daha fazlasını deneyimlemeniz gerekir:

- Günün çoğunda depresyon hissetmek
- Hiçbir şey yapmak istememek, hareketsizlik
- Ciddi kilo kaybı veya artışı
- Çok uyumak veya az uyumak
- Yorgunluk ve düşük enerji
- Değersizlik ve suçluluk duygusu hissetmek
- Konsantrasyon kaybı veya kararsızlık yaşamak
- Tekrarlayan ölüm veya intihar düşünceleri

Majör depresif bozukluğun da farklı alt türleri vardır:

- Atipik özellikli majör depresif bozukluk
- Doğum sonrası depresyonu
- Mevsimsel duygudurum bozukluğu
- Melankolik özellikli majör depresyon
- Psikotik özellikli majör depresif bozukluk
- Katatonik özellikli majör depresif bozukluk

Kalıcı depresif bozukluk (Distimi)

Kalıcı depresif bozukluk (Distimi)

Kalıcı depresif bozukluk (PDD), distimi olarak adlandırılır. Hafif, fakat kronik bir depresyon şeklidir. Semptomlar genellikle en az 2 yıl sürer. PDD, uzun bir süre devam ettiği için, kişiyi klinik depresyondan daha fazla etkileyebilir. PDD'ye sahip kişilerde şu belirtiler görülür:

- Normal günlük aktivitelere olan ilgiyi kaybetmek
- Umutsuz hissetmek
- Üretkenlik eksikliği
- Düşük benlik saygısı

PDD'si olan kişiler, genellikle eleştirel ve keyifsiz olurlar.

Diğer depresyon ve duygudurum bozuklukları formları kendine özgü özelliklere sahip olabilir veya belirli koşullar altında gelişebilir. Bu da onları sınıflandırmayı zorlaştırır. 

Depresyonun nedenleri

Depresyonun nedenleri

Birkaç olası depresyon nedeni vardır. Örneğin, erken çocukluk travmaları, bedenin korku ve stresli durumlara tepki verme şeklini etkilemiş olabilir. Bazı insanlar da genetik olarak depresyon geliştirirler. Ailenizde depresyon veya başka bir duygudurum bozukluğu varsa, sizin de bunu geliştirme olasılığınız daha yüksektir. Diğer yaygın nedenler ise şunlardır:

- Beyin yapısı: Beyninizin frontal lobu daha az aktif ise, depresyon için daha büyük bir risk taşırsınız.
- Kronik bir hastalık, uykusuzluk, kronik ağrı veya dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi tıbbi durumlar, depresyona meyilli olmanıza sebep olabilir.
- Uyuşturucu ve alkolün kötüye kullanılması depresyona yol açabilir.
- Madde bağımlılığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 30'u da depresyon yaşar.

Bu nedenlere ek olarak, depresyon için diğer risk faktörleri şunlardır:

- Düşük benlik saygısı veya kendini eleştirme
- Ailede akıl hastalığı olması
- Alınan bazı ilaçlar
- Sevilen birinin kaybı, ekonomik sorunlar veya boşanma gibi stresli olaylar

Depresyon teşhisi nasıl konur?

Depresyon teşhisi nasıl konur?

Depresyonu teşhis etmek için tek bir test yok. Doktorunuz belirtilerinize bakar ve psikolojik bir değerlendirme yapar. Çoğu durumda, doktorunuz ruh haliniz, iştahınız, uyku düzeniniz, aktivite düzeyiniz ve düşünceleriniz hakkında bir dizi soru sorar.

Depresyon diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabileceğinden, doktorunuz ayrıca bir fizik muayene yapabilir ve kan örneği isteyebilir. Bazen tiroid problemleri veya D vitamini eksikliği de depresyon belirtilerini tetikleyebilir.

Depresyon belirtilerini göz ardı etmeyin. Ruh haliniz iyileşmezse veya kötüleşirse, mutlaka tıbbi yardım alın. Depresyon, komplikasyon riski olan ciddi bir akıl hastalığıdır. Depresyon sadece sizi değil, sevdiklerinizi de etkiler. Tedavi edilmezse aşağıdakiler oluşabilir:

- Aşırı kilo alımı veya aşırı kilo kaybı
- Fiziksel acı hissi
- Madde bağımlılığı sorunları
- Panik atak
- İlişki sorunları
- Sosyal izolasyon
- İntihar düşünceleri
- Kendini yaralama

Depresyon nasıl geçer?

Depresyon nasıl geçer?

Depresyon ile yaşamak zordur, ancak tedavi başa çıkmanıza yardımcı olur. Olası seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun. Semptomları, tedaviyle başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. 

İlaçlar: Doktorunuz antidepresanlar, antianksiyete veya antipsikotik ilaçlar reçete edebilir. 


Psikoterapi: Bir terapistle konuşmak, olumsuz duygularla başa çıkma becerilerini öğrenmenize yardımcı olabilir. Ayrıca aile veya grup terapi seanslarından da faydalanabilirsiniz. 


Parlak ışık tedavisi: Beyaz ışık, ruh halinizi düzenlemeye ve depresyon belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu tedavi genellikle mevsimsel duygudurum bozukluklarında kullanılır. 


Alternatif tedaviler: Doktorunuza akupunktur veya meditasyon hakkında danışın. Bazı bitkisel takviyeleri ve balık yağı gibi takviyeler, depresyonu tedavi etmek için de kullanılır. Ancak ilaç almadan veya var olan ilacınızla bir başka alternatif tedavi yöntemini birlikte kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Bunu yapmak komplikasyonları ve yan etkileri önlemeye yardımcı olacaktır. Bazı takviyeler depresyonu kötüleştirebilir ya da ilacın etkinliğini azaltabilir.


Spor: Haftada üç ila beş gün 30 dakika fiziksel aktivite hedefleyin. Egzersiz vücudunuzun endorfin üretimini artırabilir, ki bu da ruh halinizi geliştiren hormonlar demek...


Alkol ve uyuşturucu kullanmayın: Uyuşturucu ve alkol, depresyon ve anksiyete semptomlarını kötüleştirebilir. 


Hayır demeyi öğrenin: Hayır diyememek, endişe ve depresyon belirtilerini kötüleştirebilir. İş ve özel hayatınıza sınırlar koymak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. 


Kendinize dikkat edin: Kendinize dikkat ederek depresyon belirtilerini de atabilirsiniz. Sağlıklı uyumak, sağlıklı beslenmek, negatif insanlardan kaçınmak ve keyifli aktivitelere katılmak gibi...

Bazen depresyon, ilaç tedavisine cevap vermez. Semptomlarınız düzelmiyorsa doktorunuz başka tedavi seçenekleri önerebilir. Bunlar, beyni uyarmak için elektrokonvülsif terapi veya sinir hücrelerini uyarmak ve ruh halinizi düzenlemek için transkraniyal manyetik stimülasyonu olabilir.

Doktorunuzla düzenli olarak konuşun

Doktorunuzla düzenli olarak konuşun

Depresyon geçici veya uzun süreli bir sorun olabilir. Tedavi her zaman depresyonunuzu tamamen ortadan kaldırmaz. Bununla birlikte, tedavi genellikle semptomları daha kolay yönetmenize yardımcı olur. 
Doktorunuzun önerdiği tedavi planına sadık kalın ve durumunuzu doktorunuzla düzenli olarak konuşun. Depresyon semptomlarının kontrol edilmesi, ilaç ve tedavilerin doğru kombinasyonunu bulmayı içerir. Bir işlem işe yaramıyorsa, farklı bir denemeyle daha iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Bu makaleye ifade bırak