Diorama nedir?

Türkiye’de son yıllarda ortaya çıkan ancak 1823’ten beri yapılan diorama büyük ilgi görüyor. Çok farklı bir sanat olan diorama insanları içine çekmeye devam ediyor. Peki, nedir diorama? Kimler diorama yapabilir?

Diorama nedir?

Diorama nedir?

Diorama, gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu olarak modellenmesidir. Sergi amacıyla yapılmış üç boyutlu büyük tablo olarak da tanımlanabilir.

Diorama ne zaman ortaya çıkmıştır?

Diğer dillerde de karşılığı aynı olan bu sözcük Türkçede bazen diyorama şeklinde de yazılmaktadır. Sözcüğün kökeni Fransızcadır ve 1823 yılında bu dilde kullanılmaya başlamıştır. Fransızcaya da Yunancadan girmiş olan ve "içinden" anlamına gelen dia sözcüğü ile "görünen" anlamına gelen orama ('panorama'daki gibi) sözcüğünün birleşmesiyle oluşmuş diorama nın eş anlamlı sözcükleri cyclorama ve panorama'dır.

Diorama nerelerde kullanılır?

Genellikle müzeler veya sergiler için ısmarlanan dioramalar gerçek boyutlarında olabileceği gibi belli ölçeklerde küçültülerek de yapılabilirler. Bir olayın veya anın canlandırılması söz konusu olduğu için dioramalarda birden fazla obje belli bir kompozisyon oluşturacak şekilde yer alır. Müze ve sergiler dışında maketçi ve modelciler de bir hobi olarak dioramalarla uğraşırlar.

Günümüz kullanımında yukarıdaki anlamlara gelen diorama, 19. yüzyılda bazı seyyar tiyatro gereçlerini tarif etmek için kullanılıyordu.

Kimler diorama yapabilir?

Yeteneği olan insanların yanı sıra sabır, iyi resim okuma, iyi gözlem yapma, özgün olma özellikleri taşıyanlar diorama yapabilir.

Diorama malzemeleri nelerdir?

Mukavva, yapıştırıcı, makas gibi malzemeler kullanarak dioramaya başlayabilirsiniz. Veya hazır satılan malzemeleri birleştirerek diorama yapabilirsiniz. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar çok eliniz alışır.

Bu makaleye ifade bırak