Donald Trump'ın başkanlık yılları nasıl geçti?

Gelişi gibi gidişi de bir o kadar ilginç olan Donald Trump'ın ABD'yi yönettiği 4 yıl içerisinde neler yaşandı? Ambargolar, çalkalanmalar, desteklemeler, kırgınlıklar, dostluklar, Koronavirüs derken o gün geldi çattı ve Trump'ın başkanlığının süresi doldu. Peki neler oldu? Donald Trump'la geçen yıllar nasıldı?

Donald Trump'ın başkanlık yılları nasıl geçti?

Her şey 2016 yılında başladı

Her şey 2016 yılında başladı

8 Kasım 2016 günü ülke genelinde seçilmesiyle büyük bir şaşkınlık uyandıran Donald Trump, rakibi Hillary Clinton'ı yenerek başkanlık koltuğuna geçti.

Vize yasağı getirdi

 Vize yasağı getirdi

27 Ocak 2017 gününde seçimden önce verdiği 'Müslümanların ABD'ye girişinin tamamen yasaklanması' vaadini gerçekleştirdi. Trump'ın bu kararının 'anayasaya aykırı' bulunması ve yapılan protestolarla Donald Trump İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore'ye uygulamayı hedeflediği vize yasağı kararından geri adım attı. 

Rusya soruşturması

Rusya soruşturması

9 Mayıs 2017 tarihinde Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine dahil olması durumunu araştıran FBI Direktörü'nü görevinden aldı. Ardından 17 Mayıs 2017 tarihinde Rusya'ya yine aynı gerekçe ile 22 ay süren bir soruşturma başlattı. Oldukça çalkantılı geçen 2017 yılının son günlerinde 6 Aralık tarihinde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığnı bildirdi...

Çin ile ilişkiler gerildi

Çin ile ilişkiler gerildi

İlk başlarda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile ilişkileri gayet iyi olan Donald Trump, Çin'den gelen ticari hamleler karşısında 22 Ocak 2018 tarihinde Çin'e ticaret savaşı açtı. Zaten gergin olan ilişkiler 2019 yılında Koronavirüs'ün dünyaya Çin'den yayılması ile daha da gerildi. Çin'le ilişkilerinin gerilmesini bir kenara ayıran Trump daha önce Kudüs'ü başkenti olarak tanıdığı İsrail'in 25 Mart 2019 yılında Golan'daki hakimiyetini de tanımadan edemedi.

Koronavirüs'e yakalandı

 Koronavirüs'e yakalandı

Hazır Çin demişken hayatımızı kökünden değiştiren Koronavirüs derdine Trump'ın da düştüğünü söylemeden edemeyeceğiz. 2 Ekim 2020 tarihinde Donald Trump ve eşi Kovid-19'a yakalandılar.

Paris İklim Anlaşması'ndan çekildi

Paris İklim Anlaşması'ndan çekildi

İklim değişikliği ile mücadele kapsamında tüm dünya ülkelerinin bir arada hareket ettiği Paris İklim Anlaşması'ndan çıkan ilk ülke ABD oldu. İklim anlaşmasına karşı farklı bir bakış açısına sahip olan Trump net olarak söylemese de anlaşmayı 'bağlayıcılığı olmayan' bir anlaşma olduğu gerekçesiyle 4 Kasım 2020 tarihinde terk etti. 

Kongre binası saldırısı

 Kongre binası saldırısı

Çok değil yalnızca birkaç hafta önce 6 Ocak 2021'de Donald Trump'ın resmi olarak başkanlık seçimini kaybetmesi üzerine destekçileri tarafından Kongre binasına saldırı düzenlendi. Donald Trump için oldukça itibar sarsan bu durum acı kayıplarla sonuçlandı.

Olan Twitter hesabına oldu

 Olan Twitter hesabına oldu

6 Ocak tarihinde Kongre binasına yapılan saldırı süresince taraftarlarını sakinleştirmekte hafif kalan açıklamalar yaptığı gerekçesi ile Twitter Donald Trump'ın hesabını süresiz olarak askıya aldı.

Veda günü geldi çattı

Veda günü geldi çattı

Kasım ayında yapılan seçimlerde Demokrat Parti adayı Joe Biden'ın başkanlık seçimini kazanması ile gönlü kırılan ve bu yenilgiyi asla kabullenemeyen Donald Trump 20 Ocak 2021 tarihinde görevinden ayrıldı. Donald Trump'ın veda konuşmasındaki son sözleri "Bu hafta, yeni bir yönetim yemin ederek görevine başlayacak ve biz Amerika'nın güvenli ve refahının korunmasında başarılı olunması için dua ediyoruz" şeklinde oldu. Yeni başkan Biden'ın başkanlığının resmiyete kavuşması ile 'bir Donald Trump geldi geçti Beyaz Saray'dan'... 

Çok siyasi anneciğim

Çok siyasi anneciğim

Biz dört yıla yaşananları sığdıramadık ama Donald Trump sığdırmış. İyisiyle kötüsüyle başkanlık süresini tamamlamış. Sizlerle paylaşamadığımız birçok ambargoların, radikal kararların, diktatörlerle dostluk ilişkilerinin, kısacası çok siyasi olayların sahnelendiği ABD için yarın yeni bir gün. Allah utandırmasın Joe Biden!


 

Bu makaleye ifade bırak