Doping kullandığı ortaya çıkan 10 Türk sporcu

Olimpiyatlarda ya da uluslararası turnuvalarda Türk sporcuların başarılarıyla övünüyor gurur duyuyoruz. Ama bazı durumlar ortaya çıkıyor ki hevesimiz kursağımızda kalıyor. Bunlardan biri de tabii ki doping... Doping kullandığı ortaya çıkan 10 Türk sporcuya gelin Molatik olalım...

Doping kullandığı ortaya çıkan 10 Türk sporcu

1- Süreyya Ayhan Kop

1- Süreyya Ayhan Kop

2001 Pekin Üniversite Yaz Oyunları'nda 1500 metre birinciliği, 2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya, 2003 Paris Dünya Atletizm Şampiyonası'nda gümüş madalya gibi müthiş başarılar elde ederek Türk spor tarihine geçen Süreyya Ayhan, 2004 Atina Olimpiyatları öncesinde sakatlandığını açıkladı. Ardından sakatlık sürecinde dopingli madde kullandığı ortaya çıkan ve süreci iyi yönetemeyen Ayhan çalkantılı bir döneme girdi. Bir türlü kendini aklayamayan ve gittiği her kapıdan geri dönmek zorunda kalan Süreyya Ayhan ömür boyu men cezası aldı.

2- Nevin Yanıt

2- Nevin Yanıt

2012 Avrupa şampiyonluğu, olimpiyat beşinciliği, 2013 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası altın madalyası gibi başarıları olan Nevin Yanıt dopingli olduğu gerekçesiyle 2014 yılında 2 yıl men cezası aldı ve bütün rekorları silindi. Ayrıca 2012'den itibaren kazandığı madalyaları da elinden alındı.

3- Eşref Apak

3- Eşref Apak

2004 Atina Olimpiyatları'nda çekiç atmada bronz madalya sahibi olan Eşref Apak, dopingli oldupu gerekçesiyle 2 yıl men cezasına çarptırıldı.

4- Halil Mutlu

4- Halil Mutlu

3 olimpiyat, 5 Dünya, 10 Avrupa şampiyonluğu bulunan, sayısız rekora imza atan Halil Mutlu 2005 yılında dopingli çıkmış ve 2 yıl men cezası almıştı.

5- Elvan Abeylegesse

5- Elvan Abeylegesse

Türkiye ve Avrupa rekortmen, olimpiyat gümüş madalyası sahibi Elvan Abeylegesse, Uluslararası Atletizm Federasyoları Birliği'nin yeni teknolojiyle geçmişe dönük doping testinde dopingli çıktı.

6- Aslı Çakır Alptekin

6- Aslı Çakır Alptekin

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atan Aslı Çakır Alptekin, dopingli olduğu gerekçesiyle 8 yıl bütün müsabakalardan men edildi ve madalyası geri alındı. Ayrıca iddialara göre Aslı Çakır Alptekin devletin kendisinden istediği 2000 altını da geri vermiyor. 2016 yılında Vatan gazetesinden Lütfü Özel'in haberine göre resmi makamlar tarafından kendisine yapılan çağrıya sporcunun “Hepsini harcadım, kalmadı” dediği iddiası yer aldı.

7- Nurcan Taylan

7- Nurcan Taylan

Halterde 6 Avrupa ve 2 Dünya rekoru sahibi, 2004 Atina Olimpiyatları'nda Olimpiyat ve Dünya rekoru kırarak altın madalya kazanan Taylan, doping kullandığı gerekçesiyle 2012 yılında Uluslararası Halter Federasyonu tarafından 4 yıl men cezası aldı.

8- Binnaz Uslu

8- Binnaz Uslu

2005'te İspanya'daki Akdeniz Oyunları'nda bronz madalyanın sahibi olan Uslu'nun doping yaptığı ortaya çıktı ve sporu bıraktığını açıkladı.
 

9- Şamil Erdoğan

9- Şamil Erdoğan

2014'te Özbekistan'daki Dünya Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Şamil Erdoğan, doping testleri pozitif çıkınca müsabakalardan men edildi ve madalyası geri alındı.

10- Kerem Gönlüm

10- Kerem Gönlüm

Beko Basketbol Ligi'nde geçen sezon Efes Pilsen ile Fenerbahçe Ülker arasında yapılan play-off final serisi 5. maçı bitiminde yapılan doping kontrolü neticesinde test sonucu pozitif çıkmıştı Kerem Gönlüm'ün. 1 yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin lira para cezası aldı.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
instagram.com/SenolFazilet
twitter.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak