Duffy'nin geçmişle hesaplaşması ne zaman bitecek?

Duffy, 10 yıllık bir 'kaybolan yıllar' döneminden sonra şoke eden itiraflarda dönmüştü aramıza. 'Tecavüz' itirafının devamını getirmiş şarkıcı. Peki Duffy'nin geçmişe hesaplaşması ne zaman bitecek, müziğe ne zaman dönecek sizce?

Duffy'nin geçmişle hesaplaşması ne zaman bitecek?

10 yıldır kayıplardaydı

10 yıldır kayıplardaydı

2008 yılında 'Mercy' şarkısıyla büyük sükse yapan ve ilk albümüyle Grammy kazanan Duffy, 2010 yılından beri kayıplara karışmıştı. Tam 10 yıl boyunca ondan pek ses seda gelmemişti.

Şubat ayında şaşırtmıştı

Şubat ayında şaşırtmıştı

Ta ki bu yılın şubat ayına kadar... Duffy, şubat ayında Twitter hesabından tecavüze uğradığını itiraf etmiş ancak konuyu daha detaylı bir şekilde paylaşmamıştı.

Detayları paylaşmış

Detayları paylaşmış

Duffy, bu kez tüm detayları anlattığı bir yazıyla gündemde. Bombaları patlatmaya devam etmiş. Kendi internet sitesinde paylaştığı yazızda şarkıcı, uyuşturucu ilaç verilip kaçırıldığını, dört hafta boyunca kendisine tecavüz edildiğini yazmış.

"Doğum günümdü..."

"Doğum günümdü..."

"Doğum günümdü. Bir restoranda bana uyuşturucu etki sağlayan bir ilaç verildi ve uyutuldum" diyen Duffy, ülkesi Galler dışında başka bir yere kaçırıldığını ve tecavüze uğradığını paylaşmış bizimle. "Polise gitmek güvenli değildi, bir şeyler ters gitseydi beni öldürürdü" demiş.

Adını değiştirmeyi bile düşünmüş!

Adını değiştirmeyi bile düşünmüş!

Peki ya travma? "Geçmişi geride bırakmak istedim" diyerek travmadan kurtulmak için adını değiştirmeyi, başka bir ülkeye gidip orada gözlerden uzak bir hayat sürmeyi düşündüğünü de belirtmiş.

Hem acı hem de mucize gibi

Hem acı hem de mucize gibi

Duffy'nin itirafları çarpıcı. Müzik kariyerinin zirvesinde bir şarkıcının bir anda her şeyi arkasında bırakıp içindeki büyük acıyla başa çıkması ve bunun yüzleşmesini bile tam 10 yıl içinde yapması, yapabiliyor olması hem çok acı hem de mucize gibi.

Ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamış

Ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamış

Çünkü birçok insan geçmişindeki travmayı atlatamıyor. Kaçıyor. Yaşadığı problemlerin kendisini olumsuz yönde dönüştürmesine izin veriyor. Duffy, geç de olsa güç de olsa sonunda yaşadıklarını bizlere aktararak aslında ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamış.

Düşünün, Grammy kazanmışsınız ama...

Düşünün, Grammy kazanmışsınız ama...

Söylediği sözlerden en çok dikkatimi çeken kısım adını değiştirmeyi düşünmesi ve polise gitmekten çekinmesi. Düşünün yaşadığınız korkuyu. Dünyaca ünlü bir şarkıcısınız, Grammy kazanmışsınız ama ciddi ciddi adınızı değiştirmeyi düşünüyorsunuz. Çünkü öyle büyük bir travma yaşadınız.

Müziğe aktaracağına şüphem yok

Müziğe aktaracağına şüphem yok

Hiç ama hiç kolay değil atlatmak, yenilenmek, başa dönmek ve kendine sarılmak. Evet, hayatta büyük problemlerle başa çıkabilmek hiç kolay olmuyor. Ama ben yine de umuttan yanayım. Duffy'nin bu yaşadıklarını müziğe aktaracağına güvenim tam.

Kaybolan yılların acısını çıkartacak

Kaybolan yılların acısını çıkartacak

Piyasaya ilk çıktığı dönemde Adele'in önünde yer alan Duffy, rakiplerinin epey gerisinde kaldı. Belki de böyle olması, güçlenmesi gerekiyordu Duffy'nin. Sonuçta bize sorulmuyor ne yaşayacağımızla alakalı. O da payına düşeni yaşadı, yaşıyor hepimiz gibi.

Duffy'nin geçmişle hesaplaşması ne zaman bitecek? Üretime dökmeye başladığında elbette. Sabırsızlıkla müziğe dönmesini bekliyoruz Duffy'nin. Kaybolan yılların acısını çıkartacağına, bir 'Warwick Avenue', bir 'Stepping Stone' daha patlatacağına hiç şüphem yok...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak