Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etmekte çok geç mi kaldı?

Corona virüsün hayatımıza girdiği ilk günden itibaren sıra sıra tüm ülkeler bu durumdan çok fazla etkilendi. Henüz virüse bir çözümün bulunamaması da insanları endişelendirmiyor değil. Bu süreçte Dünya Sağlık Örgütü'nün Corona virüse ilişkin izlediği yol bazı tartışmalara sebep olsa da bu sefer durum çok başka. Peki DSÖ ile ilgili yeni gelişme ne?

Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan etmekte çok geç mi kaldı?

Her şey başa mı dönüyor?

Her şey başa mı dönüyor?

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde Corona virüs salgını ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ghebreyesus, dünyanın normalleşmeye başladığı günlerde emin adımlar atmanın çok önemli olduğunu ve bu salgının dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiğinin önemini vurguladı. 

Vaka sayısında artış var!

Vaka sayısında artış var!

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, video konferans yoluyla gerçekleştirdiği basın toplantısında; 24 saatlik bir zaman diliminde 106 bin Corona virüs vakası bildirildiğini duyurdu. 106 bin vakanın üçte ikisini sadece 4 ülkenin rapor ettiğini belirten Ghebreyesus, aynı zamanda düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşanan vaka artışı konusunda da endişelerini dile getirdi.

Haliyle bu bilgileri görünce her şey başa mı dönüyor diye düşünüyoruz. Sanki bir çemberin içinde kalmışız da sürekli başa dönüyor ve hiç o çemberin dışına çıkamıyor gibiyiz.

Trump'ın suçlamaları

Trump'ın suçlamaları

Tüm dünyayı etkileyen Corona virüs salgını sürecinde Dünya Sağlık Örgüt'üne karşı bazı suçlamalar yapılmıştı. Bu suçlamaların en büyüğü ABD Başkanı Donald Trump'tan geldi. Neredeyse her hafta yaptığı suçlamalarına yeni bir suçlama ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Başkan Trump DSÖ'ye gönderdiği 4 sayfalık mektupta, Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nü 'Çin'in kuklası' olmakla suçladı. Trump, güçlü reformlar yapmaması halinde Dünya Sağlık Örgütü'ne sağladığı fonları 30 gün sonra 'kalıcı olarak' donduracağını bildirdi. Trump, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus'a gönderdiği mektubu Twitter hesabından paylaştı ve bir de küçük bir not ekledi. Trump, "Mektup kendini yeterince açıklıyor" dedi.
 

DSÖ'nün asıl suçu ne?

DSÖ'nün asıl suçu ne?

Trump'ın göndermiş olduğu mektubun ardından Corona virüs salgınının kontrolden çıkmasından bile DSÖ'yü sorumlu tuttu. Peki DSÖ'nün tüm suçlamalarının odak noktası haline gelmesinin asıl sebebi neydi ki? Trump, DSÖ’nün Wuhan’daki durumu en başında yeterince incelemediğini düşünüyor bununla ilgili kanıtları da olacak ki Trump, "DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Wuhan’da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir" ifadesini kullandı. 

Her şey bilgileri gizlemekle başladı

Her şey bilgileri gizlemekle başladı

Dünya Sağlık Örgütü'nün 30 Aralık 2019 tarihinden itibaren Çin basınındaki haberlere de dayanarak virüs konusunda kesinlikle bilgi sahibi olmasına rağmen,  Trump "31 Aralık’ta Tayvanlı yetkililer, DSÖ ile virüsün insandan insana bulaştığına dair iletişime geçti. Ancak DSÖ bu kritik bilgiyi dünyanın geri kalanıyla paylaşmamayı tercih etti. Belki de bunun siyasi nedenleri vardı" değerlendirmesinde bulundu.

Açıkçası siyasi nedenlerini bir kenara bırakacak olursak, yapılan bu açıklamanın doğruluğunun sorgulanmasının çok önemli olduğu su götürmez bir gerçek. Bu durum insanları kaosa sürüklememek istenildiği için mi gizlendi yoksa bu durum karşısında en doğru yolu gizlemek olarak mı gördüler henüz bilmiyoruz.
 

DSÖ pandemi ilan etmekte geç kaldı

DSÖ pandemi ilan etmekte geç kaldı

DSÖ’nün Corona virüsten uzun zaman önce haberinin olduğuna dair yapılan bu açıklamaların yanı sıra DSÖ Corona virüs pandemisini aylar sonra, 11 Mart’ta ilan etti. Trump, "DSÖ pandemiyi 11 Mart'ta ilan etti ancak  o zamana kadar virüs dünya genelinde 114 ülkeye yayılmış, 4 binden fazla kişi ölmüş ve 100 binden fazla kişi enfekte olmuştu" bilgisini paylaştı. Özetle, pandemi geç ilan edilince kontrol kaybedildi. 

Trump, "DSÖ kendine gelsin" diyor

Trump, "DSÖ kendine gelsin" diyor

Trump, DSÖ ile ilgili yaptığı açıklamaların ardından DSÖ'nün bu durum karşısında bir an önce izlediği yolu değiştirmesi gerektiğini bir kez daha iletti. Eee tabi şimdi ne olacak bilmiyoruz. Bu süreç nereye gider. DSÖ, pandemiyi ilan etmekte geç kaldığını kabul edecek mi? Önceden bulunan bulguları neden paylaşmadığı ile ilgili güçlü bir savunmada bulunacak mı bilemiyoruz.

DSÖ'den henüz bir açıklama gelmedi

DSÖ'den henüz bir açıklama gelmedi

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı basın açıklamasında ABD Başkanı Donald Trump'ın DSÖ'ye gönderdiği mektupla ilgili de sorular soruldu tabii. Bu konuya ilişkin sorulan sorulara da ayrıntılı cevap vermeyen Ghebreyesus, "Cevabım çok basit: Mektubu aldık ve içeriğine bakıyoruz" dedi. 

Yalnızca bir tarafı suçlamak doğru mu?

Yalnızca bir tarafı suçlamak doğru mu?

Açıkçası bence net bir şey söylemek şu an için çok erken. Corona virüsle ilgili tüm faturayı DSÖ'ye kesmek ne kadar doğru bu da ayrı bir konu tabii. İnsanlık bir an önce bu virüse karşı bir çözüm bekliyor fakat sanki her geçen gün ümitlerimiz tükeniyor gibi.

Corona virüsün aylardır gündemden düşmeyecek kadar güçlü olması ve tüm araştırmalara rağmen bir çözüm bulunamaması insanları artık endişelendirmeye başladı. Yine de evrene olumlu mesajlar göndermekten vazgeçmemek bu süreçte yapılabilecek en doğru şey sanırım.
 

Bu makaleye ifade bırak