Geri Dön
Dünya12 evlilik teklifini reddeden siyasetçi öldü

12 evlilik teklifini reddeden siyasetçi öldü

İngiltere’nin ilk kadın başbakanlığına aday gösterilen, 5 kez bakanlık yapan, Sosyal Demokrat Parti’nin kurucularından olan Shirley Williams 90 yaşında hayatını kaybetti. Kadınların siyasete girmeye cesaret edemediği yıllarda politika yapan Shirley Williams, 12 evlilik teklifini reddettikten sonra Oxford Üniversitesi filozofuyla evlenmişti.

12 evlilik teklifini reddeden siyasetçi öldü

İngiliz siyasetçi Shirley Williams 1930’da Londra’da doğdu. İlk kez 1964 yılında İşçi Partisi milletvekili olarak Avam Kamarası’na girdi ve 1981’de Sosyal Demokrat Parti’yi (Sonra Liberal Demokratlar) kurdu. 1960’lı ve 1970’li yıllar boyunca kabinede görev aldı. Ancak 1983’teki seçimlerde kaybedince parlamento dışında kaldı. 1993’te “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” kazandı. 2016’da köşesine çekildi. 2017’de “Onur Nişanı” ile mükafatlandırıldı. Siyasi yaşamında 5 kez bakanlık yapan Shirley Williams, 12 Nisan’da Londra’da öldü.

Siyasette öncü oldu

Shirley Williams siyasi hayatı boyunca geleneklere meydan okudu. Yuhalandığında “Böyle yaptığınız için parti toplantılarına gitmekten korkan çok sayıda iyi İşçi Partisi üyesi var” diye bağırdı. Samimi ve iyimserdi. 1970’ler ve 1980’lerde İngiliz siyasetinin en popüler figürlerinden biriydi. Birçok kişi onu İngiltere’nin ilk kadın başbakanlığına aday olarak gördü. Sosyal Demokrat Parti’nin kuruluşundaki rolü, siyasete damgasını vurdu. Birçok kadının siyasete girmeye bile cesaret edemediği yıllarda bir öncüydü. Harold Wilson ve James Callaghan kabinelerinde görev yaptı, Sosyal Demokrat Parti başkanlığından sonra Lordlar Kamarası’nda Liberal Demokratları yönetti.

Erkekler onu küçümsemişti

Shirley Williams’ın tutkuyla bağlı olduğu siyaset kariyeri için 12 evlilik teklifini reddettiği ortaya çıktı. Williams, 12 evlilik teklifini reddettikten sonra 1955’te Oxford Üniversitesi’nde görev yapan filozof Bernard Williams ile evlenmeyi kabul etti. Bir kızı olan Williams, eşinin başka birine aşık olması sonrası boşandı ve o dönem çok az kadın siyasette yer almasına rağmen politikaya odaklandı. Bekar bir anne olarak hükümet kabinesindeki pek çok toplantıya geciken ve erkek meslektaşları tarafından kadın olduğu için ‘küçümsenen’ Williams, tüm zorluklara rağmen İngiliz siyasetinde etkili bir rol oynadı. Shirley Williams, İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olamasa da İşçi Partisi’nden milletvekilliği ve bakanlık yaparak, kurucularından olduğu Sosyal Demokrat Parti’nin başkanlığını üstlenerek, Lordlar Kamarası’nda Liberal Demokrat Parti lideri olarak siyasette en üst düzey görevlerde bulundu. Williams eline geçen fırsatları kararsızlığı ve hırsının olmaması nedeniyle kaçırsa da son 50 yılın en popüler kadın politikacılarından biri oldu. 2003’te ölen Harvard Üniversitesi’nden tarihçi Richard Neustadt ile ikinci evliliğinde çok mutlu olan Williams, 83 yaşına kadar Lordlar Kamarası’nda yer alarak adından söz ettirdi.

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet