Geri Dön

2 günde anahtar teslim konut!

Fransa’da özellikle ağaçlık alanlarda üç boyutlu printer ile sosyal konut projesi dün start aldı. 95 metrekare ev 2 günde teslim ediliyor...

2 günde anahtar teslim konut!

Lazerli 3D yazıcı
İnşaat maliyetleri Türkiye’de çok fazla olmasa da özellikle Batılı ülkelerde aşırı derecede yüksek. Bunun en büyük sebebi ise lojistik ve kalifiye eleman giderleri. Fransa’da Nantes Üniversitesi, özellikle iş makineleri ile çalışmanın zor olduğu ağaçlık alanlarda ev yapımına imkân veren 3 boyutlu bir yazıcı geliştirdi. BatiPrint3D isimli teknikte 4 metre kola sahip olan lazerli bir yazıcı kolu, 95 metrekarelik dört odalı bir evi iki günde tamamlıyor.
Dört odası var
‘Yhnova’ isimli proje kapsamında yapılan evler, 3D yazıcıdan çıkan poliüretan ile yapılıyor. İki hat olarak çekilen duvarların arası daha sonra betonla kaplanıyor. 4 odalı bir ev 195 bin euro’ya mal oluyor. Sosyal konut projesi kapsamında yapılan evlerin gelecekte maliyetinin daha da düşebileceği ve poliüretan yerine daha çevreci bir malzeme kullanılabileceği belirtiliyor.

Yardımcı olduğu anne ve kızı tarafından dolandırıldığı iddiasıyla suç duyurusuKarabük'te Mehmet Özkan Demir (52), yardımcı olduğu anne ve kızı tarafından 18 bin lira dolandırıldığını, ayrıca adına 550 bin liralık sahte senet düzenlenerek para istendiğini iddia ederek suç duyurusunda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet