Geri Dön
Dünya7 ay sonra bir ilk! İspanya'da OHAL kalkıyor

7 ay sonra bir ilk! İspanya'da OHAL kalkıyor

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından son 24 saatte 66 kişinin hayatını kaybettiği ve 8 bin 186 yeni vaka tespit edildiği açıklandı.

7 ay sonra bir ilk! İspanya'da OHAL kalkıyor

Sağlık Bakanlığının güncellediği Kovid-19 verilerine göre, ülke genelinde her 100 bin kişide tespit edilen vaka sayısında son bir haftadır gözlenen düşüş devam ederek 198'e geriledi.

Ülkede Bask, Navarra, Madrid, Rioja ve Aragon özerk yönetimleri salgının en yoğun görüldüğü bölgeler olarak öne çıkmaya devam etti.

İspanya'da son 24 saatte kaydedilen 66 artışla toplam can kaybı 78 bin 792'ye, vaka sayısı da 3 milyon 567 bin 408'e ulaştı.

Bakanlık, 8 bin 605 Kovid-19 hastasının hastanelerde tedavi gördüğünü ve 2 bin 183'ünün yoğun bakımda olduğunu açıkladı.

Yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranında yüzde 42 ile Madrid ilk sırada bulunuyor.

7 aylık OHAL sonlandırılıyor

Öte yandan salgından dolayı 25 Ekim'den bu yana ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal (OHAL) 9 Mayıs itibarıyla sona erecek.

Hükümet, 7 aylık OHAL'in ardından özerk yönetimlerin bölgelerindeki durumu göz önüne alarak farklı uygulamalar yapmasına kısmi olarak izin verse de özerk hükümetlerin Kovid-19'a karşı açıkladıkları planların geçerliliğinin mahkeme kararlarına bırakılması karmaşa yarattı.

Bask özerk hükümetinin gece sokağa çıkma yasağı ile bölgesel serbest dolaşım kısıtlamalarının devam etmesi yönündeki planı yerel mahkeme kararıyla iptal edilirken, Valensiya özerk hükümetinin gece yarısından itibaren sokağa çıkma yasağını 24 Mayıs'a kadar uzatma planı kabul edildi.

Sokağa çıkma yasağı ve serbest dolaşım kısıtlamaları 9 Mayıs'tan itibaren İspanya'nın büyük bölümünde kalkarken, bazı özerk yönetimlerde 6 kişiyle sınırlı tutulmasına rağmen ev misafirliklerine yeniden izin verildi.

Madrid özerk yönetimi de bar ve restoranların kapanma saatlerini 23.00'ten 24.00'e güncelledi.

Kalbine 13 santim korkuluk girdi! Sedye üzerinde müdahaleYalova’da, kardeşiyle komşusunun erik ağacına çıkan Hamza Dağ (12), bahçeyi çevreleyen korkulukların üzerine düştü. Dağ, kalbine 13 santimetre saplanan demirden kendisi kurtulup, eve yürüdü. Ailesi hastaneye götürürken, kalbi duran Dağ'a, sedyenin üzerine çıkan doktor tarafından kalp masajı yapıldı. Dağ'ın yeniden hayata döndürüldüğü anlar, hastanenin güvenlik kamerasına yansıdı. Ameliyat ve 1 haftalık yoğun bakım tedavisinden sonra doktorları, Dağ için 'yeniden doğuş' pastası kesti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet