Geri Dön
DünyaABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi mevkidaşı ile 'Yemen'i görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi mevkidaşı ile 'Yemen'i görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suudi mevkidaşı Faysal bin Ferhan Al Suud ile görüşmesinde Yemen'deki insani krizi ve Husilerin Suudi Arabistan'a yönelik saldırılarını ele aldı.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi mevkidaşı ile 'Yemen'i görüştü

 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken ile Al Suud arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamaya göre iki bakan, Yemen'deki son durumu, devam eden insani krizi ve ülkenin ekonomisindeki sorunları kapsamlı şekilde ele aldı ve çözüm yollarını görüştü. 

Blinken, Yemen'deki krizin sona erdirilebilmesi için hem ABD'nin kararalı tutumunu hem de Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in çabalarına desteklerinin süreceğini vurguladı. 

Açıklamada, "Bakan Blinken, Suudi Arabistan'ın savunmasına ABD'nin bağlılığını teyit etti ve İran yanlısı grupların Suudi topraklarına yönelik son saldırılarını şiddetle kınadı." ifadesine yer verildi ancak Husilerin ismi zikredilmedi.

Blinken ayrıca Suudi Arabistan'ın "insan hakları alanındaki ilerlemesini" sürdürmesinin önemine vurgu yaptı ve ülkedeki sosyal ve ekonomik reformlara olan desteğini dile getirdi. 

Joe Biden yönetimi, Suudi Arabistan'a Yemen'deki operasyonlarda sağladığı askeri desteği kestiğini açıklamış ancak Riyad'ın güvenlik endişelerini gidermek için mevcut desteğini sürdüreceğini bildirmişti. 

Biden yönetimi ayrıca Cemal Kaşıkçı cinayetinden Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın (MBS) sorumlu olduğunu ifade eden istihbarat raporunu kamuoyuna duyurmuş ancak MBS'ye herhangi bir yaptırım getirmemişti.

Yılların birikimi 2 dakikada gittiAydın'ın Köşk ilçesinde 29 yıl bir telekomünikasyon şirketinde çalıştıktan sonra bu yılın başında emekli olan Süleyman Çapar (55), bankadaki 163 bin liralık emekli ikramiyesinin 157 bin lirasını, telefon dolandırıcılarına kaptırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet