Geri Dön
DünyaABD’Lİ GENERAL Kobani’den sonra Ankara’ya geldi

ABD’Lİ GENERAL Kobani’den sonra Ankara’ya geldi

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel, Suriye’nin kuzeyine yaptığı önceden açıklanmayan sürpriz ziyaretin ardından Ankara’ya geldi.

ABD’Lİ GENERAL Kobani’den sonra Ankara’ya geldi

Votel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile terör örgütü IŞİD’e karşı Rakka’ya yönelik düzenlenmesi planlanan operasyonu görüştü.

ABD ordusunun Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya bölgelerindeki güçlerinden sorumlu olan Votel, cumartesi günü bir grup ABD’li medya mensubuyla birlikte Suriye’nin kuzeyine önceden açıklanmayan bir ziyarette bulunmuştu. Votel, 11 saat süren ziyaretinde bölgedeki Amerikan özel kuvvetlerinin yanı sıra, “Suriye Demokratik Güçleri” içerisindeki Arap ve Kürt grupların üst düzey temsilcileriyle IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleyi görüştü.

Askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, dün saat 12.30’da Genelkurmay Karargâhı’na ziyarette bulundu. Votel, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile görüştü. Görüşmenin, ana gündem maddesini terör ögrütü IŞİD’e karşı mücadele ve kapsamlı operasyon hazırlıkları oluşturdu. ABD’li komutanın, Rakka operasyonu hazırlıklarıyla ilgili Güler’e bilgi verdiği belirtildi. Orgeneral Güler’in ise ABD’nin PYD güçlerine desteğinden duyulan rahatsızlığı ifade ettiği kaydedildi.