Geri Dön
DünyaABD Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor

ABD Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor

ABD’nin 2020 Aralık'ta federal hükümet kurumlarını hedef alan siber saldırı girişimi nedeniyle Rusya'ya yaptırım hazırlığında olduğu ileri sürüldü.

ABD Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor

AP'nin, adı açıklanmayan bir Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı haberine göre, ABD'de Joe Biden yönetimi, Rus devletiyle bağlantılı bilgisayar korsanlarını sorumlu tuttuğu saldırılarla ilgili ileriki günlerde Moskova yönetimine yönelik bir dizi yaptırım açıklayacak.

Bilgisayar korsanlarının, ağ sistem ve altyapılarını yöneten "SolarWinds" adlı yazılımına yerleştirdikleri kötü amaçlı kodlarla, aralarında ABD Hazine Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının bulunduğu çok sayıda kurumun bilgisayar sistemlerine sızdığı anlaşılmıştı.

Beyaz saray yetkilisi, yaptırımların, Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahaleye yönelik siber saldırı girişimine yönelik misillemeleri de içereceğini kaydetti.

ABD’li yetkililer geçen ay siber saldırıya ek olarak, herhangi bir kanıt olmamakla birlikte, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yeniden başkan seçilmesine yardım etmek amacıyla etki operasyonları düzenlenmesine yetki verdiğini iddia etmişti.

Bugün açıklanması beklenen yaptırımlar, ABD'nin SolarWinds bağlantılı siber saldırı girişimi nedeniyle Kremlin’e karşı ilk misilleme hamlesi olma özelliğini taşıyor.

ABD'li yetkililer, daha önce "görünen" ve "görünmeyen" karşı eylemlerden oluşacak yaptırımlarla gelecekte benzeri girişimlerin önüne geçilmesi için Rusya’ya net bir mesaj verilmesinin hedeflediğini belirtmişti.

Önlemler, Biden yönetiminin Rusya’ya uyguladığı ikinci tur yaptırımlar olacak. ABD geçen ay muhalif lider Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi ve tutuklanması nedeniyle Rusya’nın bazı üst ve orta düzey bürokratları ile devlet kuruluşlarına yaptırım kararı açıklamıştı.

Paulina Porizkova önce dans etti, sonra ağladıSosyal medyayı en çok kullanan ünlülerden biri olan model Paulina Porizkova, son paylaşımıyla takipçileri tarafından mesaj yağmuruna tutuldu. 37 yıl sonra ilk kez yalnız kalan ünlü model bir yandan dans etti, bir yandan da gözyaşlarını sildi. O anları sosyal medyadan paylaşan model "Evet, ben kimseye ihtiyaç duymayan güçlü bir kadınım" diye yazdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet