Geri Dön
DünyaABD'de Kongre baskınında tartışma yaratan 'sosyal medya' detayı

ABD'de Kongre baskınında tartışma yaratan 'sosyal medya' detayı

ABD'de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturan Demokrat komitenin 30 sosyal medya ve telekomünikasyon şirketinden kişisel verileri istemesi tartışma yarattı.

ABD'de Kongre baskınında tartışma yaratan 'sosyal medya' detayı

ABD'de 6 Ocak Kongre baskınını soruşturmak için Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlardan kurulan komite çalışmalarını sürdürüyor.

Komite, 30 Ağustos'ta 30 sosyal medya ve telekomünikasyon şirketinden eski ABD Başkanı Donald Trump'a yakın Kongre üyeleri ve danışmanların 6 Ocak'ta yaptığı telefon görüşmeleri ve paylaşımların detaylarını istedi.

Öte yandan Demokratların söz konusu şirketlerden kişisel verileri istemesi Cumhuriyetçi cephede tepkiye yol açtı.

Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal medya ve telekomünikasyon şirketlerine verileri paylaşmaması çağrısı yaparken, "Verileri paylaşırsanız, Cumhuriyetçiler bunu unutmaz." ifadesini kullandı.

 

Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler