Geri Dön
DünyaABD'den kritik hamle!

ABD'den kritik hamle!

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Kış Olimpiyatları'nda terör saldırısından endişe eden ABD, Karadeniz'e savaş gemisi gönderiyor.

ABD'den kritik hamle!

Karadeniz'e kıyısı bulunan Soçi'de düzenlenecek Kış Olimpiyatları'nda terör saldırı olacağından endişe eden ABD, Rusya'ya güvenliği birlikte sağlayalım teklifinde bulundu. Moskova, ABD'nin teklifini geri çevirdi.

Buna rağmen ABD, olası terör saldırılarına daha hızlı müdahale etmek için Karadeniz'e iki savaş gemisi göndereceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı, Soçi Kış Olimpiyatları için güvenlik hazırlıklarında Rus hükümetine tam destek önerdi.

Yazılı açıklama yapan Pentagon sözcüsü John Kirby, Karadeniz'de iki gemi dahil olmak üzere hava ve deniz unsurlarının, Soçi Kış Olimpiyatları sırasında ihtiyaç duyulması halinde Rusya'ya destek için kullanıma sunulacağını söyledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby yazılı açıklamasında şunları dile getirdi:

"ABD, Kış Olimpiyatları için güvenlik hazırlıkları yürüten Rus hükümetine tam destek önerdi. Bu maksatla, bölgedeki ABD komutanları, destek talep edilmesi halinde tedbiren planlama ve hazırlıklar yürütüyor. Karadeniz'de iki donanma gemisi dahil olmak üzere hava ve deniz unsurları, her türlü ihtimale karşılık talep gelmesi halinde, Rus hükümetine destek için ve Rus hükümetiyle istişare ederek kullanıma sunulacak."

Soçi Kış Olimpiyatları'na ABD'nin 224 sporcu ile katılacağı tahmin ediliyor.


50 BİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ

ABD'nin güvenliği birlikte sağlayalım teklifini reddeden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi Kış Olimpiyatları için 50 bin güvenlik görevlisi mobilize etti. Putin güvenlik için 3 milyar dolar bütçe ayırdı.

ÜST DÜZEY YETKİLİ AÇIKLADI
Adı açıklanmayan üst düzey bir Amerikan Savunma Bakanlığı görevlisinin açıklamalarına dayandırılarak ABD medyasına yansıyan haberlerde, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, olası bir terör saldırısı durumunda, Sochi kentinde bulunan Tüm Amerikalıları Rusya’dan olabildiğince çabuk çıkarmak için hazırlıklar yaptığı belirtildi. Rusya’nın onaylaması gereken ABD planına göre, Amerikan savaş gemileri Karadeniz’de, geniş gövdeli uçaklar da Avrupa ülkelerindeki havalimanlarında konuşlandırılacak. Herhangi bir kriz çıkması durumunda, savaş gemilerinde bekleyen helikopterler Sochi’de Kış Olimpiyatları’na katılan sporcuları, Amerikalı diplomat ve politikacılar ile izleyicileri alarak en yakındaki gemiye yada Avrupa’dan gelecek geniş gövdeli uçaklara aktaracak. Almanya’dan kalkacak C-17 tipi uçak, gerek görülmesi durumunda yaklaşık iki saat içinde Sochi’de olabilecek. Buna göre, ABD savaş uçaklarının önümüzdeki birkaç gün içinde Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını geçerek Karadeniz’e inmeleri öngörülüyor.