Geri Dön
DünyaAB’de Afgan göçmen alarmı

AB’de Afgan göçmen alarmı

Avrupa Birliği, Taliban baskısı ve ekonomik nedenlerle ülkelerinden kaçan Afgan göçmenleri durdurmak amacıyla kesenin ağzını açmaya hazırlanıyor. AB, bu amaçla Afganistan ve komşu ülkeler Pakistan ile İran’a mali destek yapmayı düşünüyor

AB’de Afgan göçmen alarmı

DIŞ HABERLER - Avrupa Birliği (AB), ABD ve NATO ülkelerinin Afganistan’dan çekilme süreciyle birlikte yaşanan kaos nedeniyle ülkelerinden kaçan Afgan mültecilerin önünü kesmek için yeni bir mali plan üzerinde çalışmaya başladı. AB’nin, bu amaçla başta Afganistan olmak üzere Pakistan ve İran’a da mali yardımda bulunmayı düşündüğü belirtiliyor.

Son dönemde Türkiye’ye de giriş yapan, Taliban baskısı ve ekonomik sebeplerle Afganistan’dan kaçan düzensiz göçmenler, Avrupa’nın yeni sorunu haline geldi. Nitekim AB, yeni bir göç dalgasının önünü alabilmek amacıyla Kabil hükümeti ve civardaki komşu ülkelere maddi destek sağlayacağını açıkladı. Konuyla ilgili Reuters ajansına konuşan iki AB yetkilisi ve bir diplomat, henüz düzenlenme aşamasındaki maddi yardım paketinin öncelikle Afganistan ve komşu ülkeler Pakistan ile İran’a verileceğini kaydetti. Halihazırda İran ve Pakistan’da 6.5 milyon Afgan yaşıyor.

Plan çerçevesinde AB Komisyonu’nun Afganistan’a bu yıl 57 milyon euro’luk insani yardım yapmayı öngördüğü belirtildi.

Türkiye olasılığı

AB Komisyonu, konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçınırken, mali yardımdaki amacın, memleketlerinde yaşamaya devam eden ve yasa dışı yollarla başka ülkelere göç etmeyi düşünen Afganistan vatandaşlarını ikamet ettikleri bölgede tutmak olduğu kaydedildi.

Bununla birlikte AB çevrelerinde, 2016’daki mülteci mutabakatıyla Suriyeli sığınmacıları barındıran Türkiye’nin Afgan sığınmacı ve göçmenlerin barındırılmasında da rol oynayabileceği üzerinde durulduğu ifade ediliyor. AB’nin Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye 2024 yılına kadar ödenmek üzere ek 3.5 milyar euro kaynak ayırdığına işaret eden AB kaynakları, Afganistan için yeni bir mali yardımın mevcut paketten ayrı olacağını belirtiyor.

Bu arada Tacikistan’ın, Afganistan’dan gelecek 100 bin mülteciyi kabul etmeye hazır olduğu bildirildi. Tacikistan Acil Durumlar Komitesi Başkan Yardımcısı İmamali İbrahimzade, ülkesinin, Afganistan sınırındaki askeri eğitim poligonlarında bu ülkeden gelecek 100 bin mülteciyi kabul ederek yerleştirmeye hazır olduğunu belirtti. İhtiyaç duyulduğu takdirde Afganistan’dan daha fazla mülteciyi kabul edebileceklerini aktaran İbrahimzade, “Uluslararası kuruluşlarla birlikte Tacikistan’ın Afgan mültecileri kabul etme imkanlarını inceliyoruz” dedi.

Rusya ise, Tacikistan’a sınır karakolları inşa edilmesi konusunda yardım teklif ettiğini ve bu konuda bir anlaşma imzalanacağını duyurdu.

Taliban’dan Türkiye karşıtı sözler

Taliban, Kabil’deki Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini sağlamak için ABD ile müzakereler yürüten Türkiye’nin ülkede askeri varlığını sürdürmesini kabul etmeyeceğini yineledi. Euronews Türkçe’nin haberine göre RIA Novosti’ye konuşan Taliban sözcüsü Zabihullah Mujahid, Türkiye’nin pozisyonunu daha önce de reddettiklerini ve NATO askerlerinin çekilmesinin ardından ülkede hiçbir yabancı gücün, herhangi bir nedenle kalmasına tolerans göstermeyeceklerini ifade etti. Mujahid ayrıca Afganistan’ın sınırlarının yüzde 90’ını kontrol altına aldıklarını ileri sürdü.

 

Görgü tanığı anlattı! Lise öğrencileri birbirine girdiZeytinburnu'nda okuldan çıkan lise öğrencisi iki grup arasında bıçaklı kavga çıktı. Olay yerine gelen polisi gören liseli öğrencilerin kaçmaya çalıştığı sırada, bıçaklanan bir genç koşarken yere yığıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner