Geri Dön
DünyaAB'den İngiltere'ye Brexit yanıtı: Anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğiz

AB'den İngiltere'ye Brexit yanıtı: Anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğiz

İngiltere Parlamentosu'nun dün, reddettiği Brexit anlaşmasıyla ilgili iki önergeyi kabul etmesinin ardından gözler Başbakan May'in Brüksel ile yapmayı umduğu pazarlıklara çevrildi. Avrupa Birliği (AB) ise ısrarla "Anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğiz" diyor.

AB'den İngiltere'ye Brexit yanıtı: Anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğiz

Parlamento'da dün kabul edilen önergelerden ilki ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) 29 Mart'ta anlaşma olmadan ayrılmamasını, ikincisi ise Kuzey İrlanda sorununa çözüm bulunarak reddedilen Brexit anlaşmasının tekrar müzakere edilmesini öngörüyor.

İlk önerge, yasal olarak bağlayıcı olmasa da Başbakan May üzerinde siyasi bir baskı oluşturabilir.

AB: Brexit tarihini ertelemeyi değerlendirmeye hazırız

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk'ın sözcüsü, İngiltere Parlamentosu'ndaki oylamadan hemen sonra yaptığı açıklamada, "Mevcut anlaşma, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden sistemli bir şekilde ayrılabilmesi için yapılabilecek en iyi ve tek anlaşma olmaya devam ediyor. "Backstop", çekilme anlaşmasının bir parçası ve çekilme anlaşması yeniden müzakereye açık değil" dedi.

Tusk, Brüksel'in, İngiltere ve AB arasındaki ilişkilerin geleceğini düzenleyen siyasi bildiriyi gözden geçirmeye ve 29 Mart olan Brexit tarihini ertelemeyi değerlendirmeye ise hazır olduğunu söyledi.

May ve Tusk bu akşam bir telefon görüşmesi yapacak.

Corbyn görüşmenin yolunu açtı

May'in bugün ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ile de görüşmesi bekleniyor.

Jeremy Corbyn, İngiltere Parlamentosu'nun dün ülkenin AB'den anlaşma olmadan ayrılmamasını öngören önergeyi kabul etmesinin ardından May ile görüşmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Corbyn, "AB'den anlaşma olmadan ayrılma kaosunu masadan kaldırmayı aylarca reddettikten sonra Başbakan artık, bunun bir seçenek olmadığı gerçeğiyle yüzleşmeli" dedi.

'Backstop' nedir?

"Backstop" esasında bir acil durum mekanizması. Brexit sonrası AB ile İngiltere arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Birleşik Krallık'ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlıyor.

Ancak İngiltere ile AB arasında varılan anlaşma, taraflardan herhangi birinin bu sürece tek taraflı olarak son verememesini öngörüyor. İngiltere'de anlaşmaya karşı çıkanlar da bunun, Birleşik Krallık'ın tamamında gümrüklerin kontrol edilememesi anlamına geleceğini vurguluyor.

En büyük korku, Kuzey İrlanda Cumhuriyeti'nin fiili olarak İrlanda Cumhuriyeti'nin parçası haline gelmesi ve Kuzey İrlanda gibi 2016'daki referandumda Brexit'e karşı çıkan İskoçya'da 2014'ten sonra yeniden bir bağımsızlık referandumu yapılması. Yani, Birleşik Krallık'ın parçalanması.

İrlanda adasındaki çatışmalara son veren 1998 tarihli Hayırlı Cuma Anlaşması, İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda'nın ortak bir ekonomik pazarda yer almasını; sınırın iki tarafında serbest yaşamı, dolaşımı ve çalışmayı sağladı. Zira Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti AB üyesiydi. Ancak Brexit ile beraber bu durum noktalanacağından; hem İngiltere hükümetini hem AB'yi hem İrlanda Cumhuriyeti'ni hem de Kuzey İrlanda'daki tüm tarafları tatmin edecek bir formülün bulunması gerekiyor.

Brexit sürecinin bugün itibarıyla çeşitli senaryolara açık olmasının en önemli nedeni de bu olarak görülüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Tepki çeken paylaşım! Hastalardna alınan yağ dokularıyla dans ettiBrezilya’da ameliyat sırasında hastalardan alınan yağ dokularını sosyal medya uygulaması TikTok'tan paylaşan plastik cerrahi uzmanı tepkilerin ardından görevden alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet