Geri Dön
DünyaAfganistan’da ‘iç savaş’ uyarısı

Afganistan’da ‘iç savaş’ uyarısı

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Amerikan askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinin ardından gelecekte bu ülkede bir iç savaş çıkabileceğine inandığını açıkladı.

Milley, Almanya’da Ramstein Üssü’nü ziyareti esnasında “Fox News” muhabiri Jennifer Griffin’e Afganistan’daki süreçle ilgili bir mülakat verdi. Afganistan’ı bekleyen tehlikeleri değerlendiren Milley, “Benim askeri olarak şahsi tahminim bölgedeki durumun bir iç savaşa yol açabileceği. Taliban’ın gücü elinde toplayıp bir hükümet kurup kuramayacağını bilemiyorum. Ancak şartlar geniş bir iç savaşa yol açabilir ve bu da El Kaide’nin yeniden dirilmesine ya da DAEŞ’in büyümesine yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Milley, Amerikan askerlerinin günün birinde Afganistan’a geri dönmek zorunda kalabilme ihtimaline ilişkin ise “Bu çok zor bir siyasi seçim olur” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Afganistan’dan çekilme sürecinin tamamlanmasının ardından Körfez ülkelerini ziyaret edeceği bildirildi.  

Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Savunma Bakanı Austin’in, Afganistan’dan tahliye sürecinde ABD’ye destek veren Körfez ülkelerine teşekkür etmek üzere Bahreyn, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’a ziyarette bulunacağını açıkladı.

PENÇŞİR’DE CEPHE SÖZCÜSÜ ÖLDÜRÜLDÜ

Taliban’ın Afganistan’da ele geçiremediği tek bölge olan Pençşir’de çatışmalar ve belirsizlik devam ediyor. Örgüt, bölgede kontrolü sağladığını iddia ederken, “Times of India” gazetesi, Taliban militanlarının Pençşir’in başkentine girdiğini ve valilik ofisini ele geçirdiğini ileri sürdü. Afganistan Ulusal Direniş Cephesi adıyla mücadelesini sürdüren direnişçilerse yaklaşık 600 Taliban militanının öldürüldüğünü, binden fazlasının yakalandığını iddia etti.

Öte yandan Pencşir’i kontrol eden grupların sözcüsü Fehim Deşti, çatışma hayatını kaybetti. Deşti, cephenin lideri Ahmed Mesud’un babası ünlü Afgan komutan Ahmed  Şah Mesud’un 21 yıl önce öldüğü suikast sırasında yanında bulunmuş ve olaydan yaralı kurtulmuştu.

ASKERİ ARAÇ ÇÖPLÜĞÜ GİBİ!

Afganistan’da ‘iç savaş’ uyarısı

Amerikan güçlerinin, Taliban’ın Kabil’in kontrolünü ele geçirmesinin ardının Hamid Karzai Havaalanı’nın boşaltmadan önce buradaki askeri teçhizatın yanı sıra uçak ve helikopterleri de kullanılamaz hale getirdiği açıklanmıştı. Taliban güçleri, geçtiğimiz hafta havaalanının kontrolünü devraldıktan sonra ABD güçlerine ateş püskürmüş ve tüm bu araçların Afganistan’ın milli malı olduğunu savunmuştu. Son yayınlanan fotoğraflar, Kabil Havaalanı’ndaki araçların halini ortaya koydu.

‘BASKI ALTINDA MÜZAKERE YOK!’

Afganistan’da ‘iç savaş’ uyarısı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan ve haziranda ara verilen nükleer görüşmelere yeniden başlamaya hazır olduklarını ancak baskı altında müzakereyi kabul etmeyeceklerini söyledi. Devlet televizyonunda konuşan İran Cumhurbaşkanı Reisi, Afganistan’daki sorunların çözümünün bu ülkedeki halkın iradesiyle kurulacak bir hükümet oluşturulmasıyla mümkün olacağını belirtti. Reisi, “Sadece Afganistan değil, tüm komşu ülkelerin güvenliği bizim güvenliğimizdir” dedi.

İETT otobüsünde panik! Dumanlara aldırış etmediÜsküdar'da motorunda oluşan arıza nedeniyle, duman çıkan İETT otobüsünün yoluna devam etmesi kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler