Geri Dön
DünyaAfrika'da salgın nedeniyle 190 milyar dolarlık kayıp

Afrika'da salgın nedeniyle 190 milyar dolarlık kayıp

Afrika ekonomisinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle 190 milyar dolarlık kayıp yaşandığı öne sürüldü. Adesina, 2021'de yüzde 3,4'lük bir ortalama Gayri Safi Yurt İçi Hasıla büyümesi ile kıtanın toparlandığını da belirtti.

Afrika'da salgın nedeniyle 190 milyar dolarlık kayıp

 

Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) Başkanı Akinwumi Adesina, çevrimiçi düzenlenen "AfDB 2021 Yıllık" toplantısında yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle kıta ekonomisinde 190 milyar dolarlık kayıp yaşandığını belirtti. 

Kovid-19 yüzünden 30 milyon kişinin yoksullaşmasına neden olabileceğini kaydeden Adesina, 2021 yılın sonunda tahmini 39 milyon insanın yoksul olabileceğine işaret etti. 

Adesina, AfDB'nin küresel sermaye piyasalarında 3 milyar dolarlık bir sosyal etki tahvilinin lansmanı ile Afrika ekonomilerine hızlı adımlar attığını söyledi. 

AfDB'nin ayrıca 10 milyar dolarlık bir Kriz Müdahale Tesisi duyurduğunu aktaran Adesina, "Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine 28 milyon dolar sağladık. Hayatları ve geçim kaynaklarını kurtardık." dedi. 

Adesina, 2021'de yüzde 3,4'lük bir ortalama Gayri Safi Yurt İçi Hasıla büyümesi ile kıtanın toparlandığını da belirtti.

Helikopter pilotlarının çektiği görüntüler, Manavgat yangınının boyutunu gözler önüne seriyorAntalya'da yangın söndürme helikopteri pilotlarının müdahale sırasında çektiği görüntüler, yangının ne kadar geniş alana yayıldığını gösteriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet