Geri Dön
DünyaAhmedinejad Brezilya'nın arabuluculuğunu kabul etti

Ahmedinejad Brezilya'nın arabuluculuğunu kabul etti

Ahmedinejad Brezilya'nın arabuluculuğunu kabul etti

İran'ın nükleer programının nükleer enerjiyi barışçıl şekilde kullanmaya yönelik olduğunu savunan Ahmedinecad, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Ahmedinecad, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak Türkiye ile Brezilya'nın, "5 1 Ülkeleri" (BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya) ile İran arasında yürüttükleri müzakerelerin ne aşamada olduğunun sorulması üzerine, "Biz, daha önce de belirttiğim üzere nükleer yakıt değiş tokuşuna hazır olduğumuzu söyledik ve bu konuda eğer karşı taraf biraz olsun samimiyet gösterirse bu açmazdan çıkabileceğimizi ve değiş tokuşu yapabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Ahmedinecad, bu kapsamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'nın da İran'a geleceklerini ve kendileriyle orada bu konuyu daha çok konuşma fırsatını bulacaklarını belirterek şöyle konuştu: "Umarım adil bir çerçeve içinde değiş tokuşu gerçekleştirip İran'ın bu konuda samimi olduğunu gösteririz. Bize karşı yöneltilen tüm iddialar geçersiz ve adaletsizdir. Biz zaten kendi nükleer yakıtımızı (yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyum) da üretiyoruz, onlarınkine aslında ihtiyacımız yok, ama sırf iyi niyetimizi göstermek açısından ve onları işbirliğine çağırmak açısından bu değiş tokuşu yapacağız. Buna hazır olduğumuzu ilan ettik." Ahmedinecad, bir gazetecinin "BM Genel Kurulunda yaptığınız konuşmada, nükleer teknolojinizi barışçıl amaçlarla kullandığınız yönünde kimseyi ikna edemediniz" sözleri üzerine, "Kimseyi demekle ne kastediyorsunuz? Bakın, BM'deki Bağlantısızlar Hareketi'ni temsil eden 118 ülke ve İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) üyeleri İran'ın barışçıl nükleer faaliyetlerini desteklediklerini açıkladılar. Siz 'kimseyi' derken herhalde ABD ve onun yandaşı birkaç ülkeden söz ediyorsunuz" dedi.