Geri Dön
DünyaAkropolis isyanı!

Akropolis isyanı!

Yunanistan’ın başkenti Atina’da milattan önce 5. yüzyıldan kalma Akropolis’teki restorasyonda ‘beton yol’ yapılması ve ‘modern asansör’ kurulması arkeologların büyük tepkisine neden oldu

Akropolis isyanı!

Yunanistan’ın ünlü Atina Akropolisi’ndeki restorasyon çalışmalarında milattan önce 5. yüzyıldan günümüze kalan görkemli yapıların “betonlaştırılması” uzmanların öfkesine neden oldu. Akropolis Restorasyon Servisi’nin başkanı olan mimar Manolis Korres’in önderliğindeki yeni planda, tepenin açık alanının büyük bir kısmında engellilere kolaylık sağlamak amacıyla betonarme yeni bir yolun döşenmesi arkeologlar tarafından “dehşetle” karşılandı. Söz konusu çalışmada tarihi alanda yüz yılın en büyük değişikliklerinin yapıldığı ifade edilirken, yeni yolun antik Panathenaik yolunu takip eden ve çok daha dar olan eski bir patikanın yerini aldığı belirtildi.

‘Kaldırın bunları’

Ayrıca, Akropolis’in Kovid-19 nedeniyle halka kapatıldığı 6 ayda, tepenin kuzey kanadına aynı anda iki tekerlekli sandalye taşıyabilen yeni bir asansör de kuruldu. Bu da tarihi alana “modernlik” katması nedeniyle eleştirildi. Çevrimiçi aktivist ağı Avaaz’da 3 bin 500’den fazla kişi, yeni yolların kaldırılması ve yürüyüş yollarının batı ve güneye doğru genişletilmesi planının iptal edilmesi çağrısında bulunan bir açık mektubu imzaladı. Yunan Arkeologlar Derneği Başkanı Despoina Koutsoumba, değişikliklerin ticari amaçlı olduğunu, daha fazla turistin alana girebilmesi için yapıldığını belirterek “Sanki Akropolis’teki Partenon tapınağı sokak seviyesine indirilmiş ve beton bir kaldırımla çevrelenmiş gibi” dedi. 

İlk yerleşim Cilalı Taş Devri’nde

Yunanistan’ın başkenti Atina’ya hâkim yüksek bir kayalık üzerinde bulunan Akropolis, mimari ve tarihi önemi olan birçok antik yapı kalıntılarını barındıran eski bir hisardır. Atina Akropolisi’ne ilk olarak Cilalı Taş Devri’nde yerleşildi. Tunç Devri’nde (MÖ 3000 civarı) evler ve bir kral sarayı yapıldı. Günümüze kalan görkemli yapılar, MÖ 5. yüzyılda devlet adamı Perikles tarafından başlatılan geniş bir yapı programı sonucunda yerleştirildi.

‘Küresel boyutlarda bir skandal yaşanıyor’

ABD’de Brown Üniversitesi’nde arkeoloji ve modern Yunan çalışmaları profesörü olan Yannis Hamilakis, Atina Akropolisi’ndeki değişikliklerin “küresel boyutlarda bir skandal” olduğunu söyledi. Hamilakis, değişikliklerin ticari amaçlı olduğunun kanıtı olarak önümüzdeki hafta Akropolis’te bir moda çekimi yapılacak olmasını gösterdi. Profesör, “Tarihi Atina Akropolisi’ni mahveden yeni genişletilmiş yollardan yararlanan ilk marka Fransız moda devi Christion Dior olacak” sözleriyle restorasyona tepki gösterdi. Öte yandan, korona salgınından önce Yunanistan’ın en çok ziyaret edilen yeri olan Akropolis’i görmek için yılda ortalama 3,5 milyon turistin geldiği biliniyor.

50 telefondan arayıp şantaj yaptı! Yakalandı!Antalya'da eski erkek arkadaşıyla özel görüntülerinin elinde olduğunu söyleyip S.B.'den (25) 10 bin TL isteyen Mesut A. (23), yakalandı. S.B.'yi, 50'ye yakın ankesörlü telefondan aradığı belirlenen Mesut A., polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet