Geri Dön

Amerikan istihbaratı Türkiye’yi de izliyor

ABD’de Ulusal Güvenlik Ajansı’nın dünyada bilgisayar ağlarından sadece bir ayda 97 milyar veri parçası toplandığı ortaya çıktı. ‘Sınırsız Muhabir’ programı Türkiye’yi orta seviyede izlemiş

Amerikan istihbaratı Türkiye’yi de izliyor

ABD’de Başkan Barack Obama yönetiminin kişisel telefon kayıtları ve Google, Apple gibi internet devleriyle işbirliğine giderek elektronik veri toplamasıyla ilgili bir büyük skandal daha ortaya çıktı. İngiltere’de yayımlanan The Guardian gazetesinin ele geçirdiği çok gizli belgelere dayanarak hazırladığı habere göre, Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) ‘Sınırsız Muhbir’ (Boundless Informant) adlı bir program aracılığıyla küresel bilgisayar ağlarından her türlü kişisel bilgiyi toparlıyor. Program telefon ve bilgisayar şebekelerinden gelen çok yüksek miktardaki bilgiyi depolayıp analiz yapabiliyor.

En çok İran izlendi
Guardian’ın ele geçirdiği bir belgeye göre elektronik verileri tarayabilen ‘Sınırsız Muhbir’ sayesinde NSA yetkilileri izlenen ülkelerde “Medyada ne şekilde yer alıyoruz?”, “X ülkesinde nasıl bir istihbarat altyapısı/kapsamımız var” gibi soruların yanıtlarını çok yüksek miktarlarda veriye bağlı olarak yapılan analiz sayesinde alabiliyor.
Toplanan verinin sayısına göre ülkelerin koyu yeşil ve kırmızı arasında bir renge sahip olduğu “Küresel Sıcaklık Haritası”nda İran, Mart 2013 içerisinde 14 milyardan fazla raporun sağlaması sebebiyle kırmızı renkte gösterildi. Mart 2013 içerisinde bütün dünyadan toplanan 97 milyar verinin 13.5 milyarı Pakistan’dan, 12.7 milyarı Ürdün’den, 7.6 milyarı Mısır’dan; 6.3 milyarı ise Hindistan’dan geldi. Türkiye haritada sarı renkle temsil edildiği için orta seviyede takip edildiği tahmin ediliyor. Guardian, NSA’nın takibe aldığı bilgisayarların IP adreslerine ulaşma kapasitesinin bulunduğunu da belirtti.

‘Halkı izlemiyoruz’
Küresel istihbaratın nereden geldiğini analiz eden ve bilgileri kayıt altına alan çok güçlü bir yazılım olan ‘Sınırsız Muhbir’in Amerikan Kongresi’ndeki mevcut tartışmaları alevlendirmesi bekleniyor. NSA Direktörü James Clapper, mart ayında Kongre soruşturmasında “NSA’nın milyonlarca Amerikalı hakkında bilgi toplayıp toplamadığı” yönündeki soruya kesin bir dille “Hayır” cevabını vermişti.
Ancak ortaya çıkarılan bilgiler, ABD hükümetine bağlı kurumların çok ciddi boyutta gizli istihbarat çalışmaları olduğunu gözler önüne serdi. Önceki gün veri toplama ve telefon dinleme skandalı hakkında ilk kez konuşan Obama, Kongre’nin kontrol mekanizmasının Amerikan halkının casusluk faaliyetiyle izlenmediğini en önemli göstergesi olduğunu savunmuştu.

Sızdıran eski CIA çalışanı
ABD yönetimini zorda bırakan haberleri yayımlayan Guardian, kaynağının CIA’in eski çalışanı Edward Snowden olduğunu duyurdu. Guardian, Snowden’ın isteği üzerine kimliğinin açıklandığını belirtti. 29 yaşındaki Snowden’ın CIA’de teknik asistan olarak görev yaptığı şimdi de Savunma Bakanlığı ile sözleşmeli çalışan Booz Allen Hamilton danışmanlık şirketinde çalıştığı belirtildi. Snowden, Guardian’a Hong Kong’a kaçarak bir otelde saklandığını söyledi.

TBMM Başkanı Şentop açıkladı! Ayasofya'da ilk namaz...Ayasofya kararı sonrası TBMM Başkanı Mustafa Şentop açıklamalarda bulundu. “Ne zaman namaz kılmaya gideceksiniz?” sorusuna ilişkin Şentop, ''En kısa zamanda. Muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde olabilir. En geç önümüzdeki hafta cumaya kadar bu konuda adım atılır. Hep beraber, siz de gelirsiniz.'' yanıtını verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber