Geri Dön

‘Anlaşmadan ayrılmayalım’

İngiltere Parlamentosu’nda dün akşam yapılan oylamalarda, Başbakan Theresa May’den Avrupa Birliği’nden “anlaşma olmadan ayrılmaması”nı ve Kuzey İrlanda’da “backstop” yerine başka formüller bulmasını talep eden teklifleri kabul etti. Bununla birlikte parlamento, May’in Brexit sürecine ilişkin desteklenmesini istediği teklifi de kabul etti.

‘Anlaşmadan ayrılmayalım’

Dün yapılan ve bir dizi teklifin oylandığı parlamentoda, kabul edilen ilk teklif, herhangi bir anlaşmaya varmadan İngiltere’nin 29 Mart’ta AB’den ayrılmamasını talep ediyor. Bu maddenin bağlayıcılığı yok. Kabul edilen ikinci teklifse, “backstop” yerine alternatif düzenlemeler için AB ile müzakere yapılmasını talep eden teklifti. Bu da kabul edilirken, AB, May ile vardıkları anlaşmayı yeniden müzakere etmeye soğuk bakıyor. Backstop, Brexit sonrası AB ile İngiltere arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Birleşik Krallık’ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlıyor.

Parlamentoda yapılan oylmada Muhafazakar Partili milletvekili Graham Brady’nin verdiği ve May’in Brexit anlaşmasındaki tedbir maddesinin yerine “alternatif mekanizma” getirilmesini öngören teklifse, 301’e karşı 317 oyla kabul edildi. May, önceki gün partisinin milletvekillerinden, parlamentoda yapılacak oylamada “tedbir maddesi”nin yerine “alternatif bir mekanizma” konmasını teklif eden değişiklik önergesine destek vermelerini istemişti.

AB, May’in, Birlik liderlerine, Brexit müzakerelerini yeniden açmak niyetinde olduğunu ilettiği de bildirildi. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, mevcut Brexit anlaşmasının tekrar müzakereye açılamayacağını söyledi. AB Konseyi de, oylama sonrası “Tedbir maddesi ayrılık anlaşmasının bir parçasıdır, anlaşma müzakereye açık değildir” açıklaması yaptı.

Sadece ismi okunan kısa süreliğine içeriye girebiliyor!Corona virüs önlemleri kapsamında ziyaretçi girişine kapatılan Tarihi Kapalıçarşı'da bazı esnaf ve çalışanlar kısa süreli işlerini halletmek için kontrolü olarak içeriye alınıyor. İçeriye girmek için Kapalıçarşı'nın Kılıççılar kapısı önünde bekleyen kalabalık, sosyal mesafe kuralına uymadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber