Geri Dön
DünyaAVM saldırısının videosunu paylaştı

AVM saldırısının videosunu paylaştı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, önceki gün Rusya tarafından Ukrayna’daki Kremençuk kentindeki alışveriş merkezinin vurulma anını sosyal medyada paylaştı. Zelenskiy Telegram hesabından paylaştığı videoda da Rusların “barışçıl bir kentte, sıradan bir alışveriş merkezinde olabildiğince çok insanı öldürmek istediğini” belirterek, Ukraynalı yetkililerin füze saldırısını başlatma kararı alan kişilerin isimlerine ulaştıklarını da aktardı. Ukrayna devlet yetkilileri saldırı sonucu halen kayıp durumda 36 kişi olduğunu açıkladı.

AVM saldırısının videosunu paylaştı

 

Öte yandan Rusya, Ukrayna’nın güney ve doğusundaki saldırılarını da sürdürüyor. Dün sabah Rus güçleri Mikolayiv kentine füze saldırısı gerçekleştirdi. Saldırıda en az dört kişi hayatını kaybederken beş kişinin yaralandığı bildirildi, yerel yetkililer kurtarma çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Mikolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Senkeviç ise, kenti sekiz füzenin vurduğunu söyledi ve bölge sakinlerini kenti tahliye etmeye çağırdı.

‘Kadın olsaydı saldırmazdı’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında ilgi çekici yorumlar yaptı. Boris Johnson, “Putin’in bir kadın olsaydı, çılgın, maço bir işgal ve şiddet savaşına girmeyeceğini” belirtirken, savaşın “zehirli erkekliğin mükemmel bir örneği” olduğunu söyledi. Wallace ise, Putin’in “küçük adam sendromuna” kapıldığını öne sürdü. Wallace, “Putin’in kesinlikle kendisine ve dünyaya bakışının ‘küçük adam sendromu’, maço bakış açısı olduğunu düşünüyorum” dedi.