Geri Dön
DünyaAvrupa medyası: Yolunuz açık olsun, güle güle!

Avrupa medyası: Yolunuz açık olsun, güle güle!

İngiltere'deki referandum sonuçları 'Korkulan oldu', 'Bizi sizden kurtarın', 'Borsada panik patlıyor', 'Avrupa'yı şoke etti' ve 'Avrupa'da deprem' gibi başlıklarla manşetlerden verildi.

Avrupa medyası: Yolunuz açık olsun, güle güle!

Birleşik Krallık'taki tarihi referandum bütün Avrupa'da gazete ve televizyon manşetlerinin tek seçeneği oldu.

Borsaların sert tepki verdiği, Sterlin'in son dönemin en büyük düşüşünü yaşadığı günde Avrupa medyası da ayrılık sonucunu manşetlerine taşıdı.

İsveç'in başkenti Stockholm'da yayımlanan 'Dagens Nyheter', Brexit kararını şu satırlarla yorumluyor:

"Sonuçlarını henüz daha yeni yeni görmeye başladığımız bir siyasi deprem yaşıyoruz. Referandum sonucu belli olmaya başladığında piyasalar adeta ışık hızında tepki gösterdi. İngiliz sterlini düştü, Asya borsası değer kaybetti. Bunun Lehman Brothers olayında yaşadığımıza benzer bir küresel krize yol açıp açmayacağını, etkisinin sınırlı kalıp kalmayacağını kimse bilmiyor.

Birliğin şekil verdiği bir açık ve demokratik bir Avrupa'yı muhafaza etmek isteyenler üzücü bir gün yaşıyor. Korkulan oldu. Umarız sonuçları dünyaya dar boyutlarda yansır."

La République des Pyrenees: İngiliz beyler, yolunuz açık olsun, güle güle!

Fransa'nın güneyindeki Tarbes'te çıkan La République des Pyrénées gazetesi Brexit'i 'Avrupa açısından bir kazanç' olarak tanımlıyor. Yorum, İngiltere'deki AB referandum sonucunun belli olmasından önce yayınlanmış:

"Sevgili İngiliz dostlar, tereddüt etmeyin, Avrupa'yı terk edin!

Uzun yıllar boyunca 'muhteşem izolasyon'u Avrupa idealine tercih ettiniz. O yüzden tam anlamıyla çıkarınıza olmasa da Brexit'i seçin, zira o takdirde yapayalnız olacaksınız. Sterlinin değer kaybı nedeniyle enflasyonla yüz yüze kalacaksınız.

Bağlarınızı çözün ve bizi bir yükten, sizden kurtarın. Pek haz etmediğiniz siyasi Avrupa son dönemde etkisiz hale gelmişti. Umarız Avrupa'nın ihtiyacını duyduğu elektroşok müdahalesini ayrılığınız sağlar. Evet İngiliz beyler, yolunuz açık olsun, güle güle!"

Aftenposten: Bir krizi bir başkası izleyecek

Norveç'in muhafazakâr gazetelerinden 'Aftenposten', İngiltere'deki referandum sonucunu şöyle değerlendiriyor:

"Büyük Britanya'nın ayrılığı hiç şüphesiz büyük çaplı bir kriz anlamına geliyor. Bundan sonra bir kriz zirvesini bir başkası izleyecek. Çıkacak sonuç ise belirsiz. Ancak bu kriz aynı zamanda bir fırsat anlamına geliyor. Ortaklığı yeniden keşfetmenin, yeni bir başlangıcın, Avrupa Birliği'nin ne olduğunu tanımlamanın fırsatı. İngiltere referandumunda kılpayı AB'de kalmaktan yana bir karar kavganın devamına ve hatta daha büyük bir faciaya neden olurdu."

Hollanda

Referanduma ilişkin gelişmeleri canlı yayınlarla veren Hollanda’nın NOS televizyonu sonucu 'İngilizler tercihini Brexit’ten yana kullandı' başlığıyla verdi.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi De Telegraaf ise 'İngilizler Brexit’i seçti' başlıklı haberinde, halkın büyük kısmının AB karşıtlarının dile getirdiği gibi bağımsızlıktan yana oy kullandığını belirterek ülkenin AB’den çıktığını yazdı.

De Volkskrant de 'Cameron ayrıldı, borsalarda panik' başlığını kullandı.

İtalya

İtalya’daki gazetelerin çok büyük kısmı internet sitelerinde 'Brexit'i manşete çekerken, referandum televizyon kanallarında da tek gündemdi.

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, 'Brexit yüzde 52. Büyük Britanya AB’den çıkıyor. Cameron istifa ediyor' manşetini atarken, Corriere della Sera gazetesi, 'Tarihi oylama. Büyük Britanya, AB’yi bırakıyor' başlığıyla okuyucularına İngiltere’nin kararını duyurdu.

La Stampa gazetesi ise 'Londra, AB’ye güle güle diyor. Cameron istifa ediyor' manşetini kullanırken, Il Giornale gazetesi de 'Büyük Britanya Brexit’i seçiyor. Borsada panik patlıyor' başlığını attı.

İtalyan haber ajansı ANSA da 'Cameron istifa ediyor. Borsalarda panik' başlığıyla İngiltere’deki referandum sonucunu takipçilerine aktardı.

Rainews haber kanalının internet sitesinin başlığında 'Londra’nın AB’ye vedası' manşeti dikkati çekerken, kanalın programlarına katılan yorumcular, İngiltere’nin vedasıyla AB içinde İtalya’nın rolünün artacağı ve bu sonucun pazar günü seçimlerin yapılacağı İspanya'yı etkileyebileceği yorumunu yaptı.

Almanya

Almanya Birinci Televizyon Kanalı ARD’nin haber bültenin internet sayfası 'Tagesschau.de' haberi 'Brexit kararı Avrupa’yı şoke etti' başlığıyla duyurdu.

Welt gazetesi de 'Tarihi referandumda Avrupa’yı sarsan sonuç' dedi.

Avusturya

Avusturya’da Kurier gazetesi, 'Avrupa tarihinde kara bir gün' ve 'Avrupa şokta' başlıklarını kullandı. Heute gazetesi ise 'Avrupa’da deprem' ve 'Referandum tehdidi' başlıklarını kullandı.

Die Presse gazetesi ise 'Kara Cuma' ve 'Cameron’un ateşle oyunu' ve 'Domino etkisi korkusu' başlıklarını tercih etti.

Yunanistan

Yunanistan’ın Kathimerini gazetesi 'Avrupa ve İngiltere için tarihi karar - Cameron istifa ediyor. İngiliz lirası çöküyor' başlığıyla okuyucularının karşısına çıktı.

Yeni Demokrasi yanlısı Elefteros Tipos gazetesi de 'Bildiğimiz Büyük Britanya'nın sonu - AB’de uzun gece' başlıklı haberinde, bu sonuçla tüm Avrupa ülkelerinin geleceğinin belirsiz hale geldiğini ve pandoranın kutusunun açıldığını yazdı.

İstanbul için flaş karar! İkinci bir emre kadar yasaklandı
KKTC’de oy sayım işlemi başladı! İlk sonuçlar
G.Saray - Trabzonspor müsabakasında inanılmaz hata
Ermenistan'da istifa depremi! Resmen duyurdu...
Uçakla yolculuk yapacaklar dikkat! Birçok sefer iptal edildi
Dev maçta tartışılan karar! Karaoğlan'a tepki
Meteoroloji'den İstanbul için uyarı: Kar yağışı 3 gün daha sürecek
Korkunç gerçek ortaya çıktı! Annesi itiraf etti
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Market şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Evlilik teklifi sonrası yeni gelişme! Hadise, aileye girdi
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler