Geri Dön
Dünya‘Avrupa’yı Türkiye, ABD ve İngiltere koruyor’

‘Avrupa’yı Türkiye, ABD ve İngiltere koruyor’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB içinde Fransa’nın başını çektiği “stratejik özerklik” talepleriyle ilgili önemli mesajlar verdi.

‘Avrupa’yı Türkiye, ABD ve İngiltere koruyor’

“Deutsche Welle”nin aktardığı habere göre, Stoltenberg, AB’nin Avrupa’yı tek başına savunamayacağını belirterek Birlik’in tüm kanatlarını ABD, Türkiye ve İngiltere’nin koruduğuna işaret etti. AB’nin cephelerinin Kuzey Atlantik’ten Rusya’ya, AB üyesi olmayan NATO üyeleri ABD, Kanada ve İngiltere tarafından savunulduğunu belirten Stoltenberg, güneydoğu kanadı savunmasını da yine AB’ye üye olmayan Türkiye’nin üstlendiğini kaydetti. Stoltenberg, Türkiye’nin Suriye ve Irak ile sınırı bulunduğuna ve DAEŞ’e ve uluslararası terörizme karşı verilen mücadelede “son derece önemli” rol oynadığına dikkat çekti.

Stoltenberg, ayrıca AB nüfusunun yüzde 90’ı aşkın bölümünün NATO üyesi bir ülkede yaşadığını, ancak AB üyesi ülkelerin, İttifak savunma harcamalarının sadece yüzde 20’sini karşıladığını vurguladı. NATO Genel Sekreteri, AB’nin savunma alanındaki çabalarını desteklediğini belirtirken, bununla birlikte “AB’nin Avrupa’yı savunamayacağı” görüşünde olduğunu dile getirdi. Donald Trump’ın başkanlığı döneminde ABD ile yaşanan sürtüşme, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginlik ve Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması gibi gelişmeler, AB içinde stratejik özerklik düşüncesinin gündeme gelmesine neden olmuştu.

Bu mahallede yaşayanlar 25 yıldır “Pilava, pilava” denilerek sahura kaldırılıyorBursa'da, Emir Sultan Hazretleri'nin türbesinin ve camisinin bulunduğu mahallede, yaklaşık 70 yıldır sahurda davul çalınmıyor. 25 yıldır mahalle sakinlerini 'pilava, pilava' diye bağırılarak, sahura kaldıran Feridun Karabıyıkoğlu, "Mahallenin yerlileri bu geleneği biliyor ama sonradan taşınanlar bizi pilavcı sanıp sipariş veriyorlar" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet