Geri Dön
DünyaAvusturya Rus diplomatı sınır dışı ediyor

Avusturya Rus diplomatı sınır dışı ediyor

'İstenmeyen adam' ilan edilen bir Rus diplomatın 1 Eylül'e kadar ülkeyi terk etmesini isteyen Viyana yönetimi, söz konusu ismi casuslukla suçluyor. Misillemeye giden Moskova yönetimi ise, Avusturya'nın hamlesine karşılık bir diplomatı sınır dışı etme kararı aldı.

Avusturya Rus diplomatı sınır dışı ediyor

Avusturya’nın, bir Rus diplomatı "sınır dışı etme" kararı aldığı bildirildi.

Ülke medyasındaki habere göre, Avusturya, "ekonomi alanında casusluk yaptığı" gerekçesiyle bir Rus diplomatın 1 Eylül’e kadar ülkeyi terk etmesini istedi.

Dışişleri Bakanlığınca doğrulanan haberde, Rus diplomatın bir Avusturya vatandaşının desteğiyle yıllarca bir yüksek teknoloji şirketinde casusluk faaliyetinde bulunduğu öne sürüldü.

Rusya’nın Viyana Büyükelçiliğinin, bu kararı, "temelsiz ve iki ülke ilişkilerine zarar vereceği" şeklinde değerlendirdiği yönünde açıklama yaptığı, Moskova’dan da benzer bir tepkinin gelmesinin uzun sürmeyeceğinin aktarıldığı kaydedildi.

RUSYA'DAN MİSİLLEME

Rusya Dışişleri Bakanlığı da, Avusturya’nın kararının ardından Avusturyalı bir diplomatı "istenmeyen kişi" ilan etti.

Avusturya’nın Moskova Büyükelçisi Johannes Eigner’in bakanlığa çağrıldığı kaydedilen açıklamada, "Büyükelçi'ye, Avusturya’nın aldığı temelsiz karar nedeniyle protesto notası verildi. Mütekabiliyet gereği, Avusturya’nın Moskova Büyükelçiliğinde çalışan bir diplomat, istenmeyen kişi ilan edildi." ifadesi kullanıldı.

Uydudan izleniyor! 3 günde 30 kilometre gittiMuğla'da tedavisi tamamlandıktan sonra uydu takip cihazı takılan ve "Talay" ismi verilen nesli tükenme tehlikesi altındaki yeşil deniz kaplumbağası, 3 günde yaklaşık 30 kilometre yol katetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet