Geri Dön
DünyaAz kalsın satılıyordu... İade edildi!

Az kalsın satılıyordu... İade edildi!

Londra'da neredeyse açık artırmayla satılacak "çok nadir" heykel, Hindistan'a iade ediliyor.

Az kalsın satılıyordu... İade edildi!

Yaklaşık 40 yıl önce Hindistan'dan çalınan kadim Hindu tanrıçası heykeli nihayet ülkesine iade ediliyor.

Pazartesi yayımlanan CNN haberine göre, keçi başlı yogini heykeli Ekim 2021'de Londra'da yeniden bulundu ve az kalsın Sotheby's onu açık artırmayla satacaktı.

Uzmanlar, 1988'e ait katalogda listelenen heykelin açık artırma değerinin 1,4 milyon rupiye (yaklaşık 256 bin TL) kadar çıktığını fakat daha sonra "satıştan çekildiğini" söyledi.

Hindistan'ın çalınan mirasının izini sürmek istediklerini söyleyen sanat meraklılarının oluşturduğu India Pride Project girişiminin kurucu ortağı Vijay Kumar, "Bu hiçbir zaman araştırılmadı" dedi.

Sotheby's'in CNN'e yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Söz konusu olay neredeyse çeyrek yüzyıl önce meydana geldiği iddia edilen bir şeyle ilgili. Sotheby's sektördeki en yüksek standartlara bağlıdır. En yüksek iş bütünlüğüyle hareket etmemizi sağlaması için dışarıdan yetkililerle yakından çalışan birinci sınıf bir uyum ekibinin desteğini alır.

Çok değerli heykeli ilk kez, kayıp sanat eserlerinin takibi ve bulunmasında uzmanlaşmış Art Recovery International adlı şirketin sahibi, avukat Christopher Marinello yeniden keşfetmişti.

Marinello, Birleşik Krallık'ta ismini vermediği bir dulun aralarında heykelin de bulunduğu ev eşyalarını satma teklifiyle, yogini figürüyle ilk kez karşılaştığını yayın kuruluşuna söyledi.

Marinello nesnenin "tehlike işareti verdiğini" ve heykelin çalıntı olmasına dair dulun "hiçbir fikrinin olmadığını" ekledi.

Avukat heykelin kökenini belirlemek için Kumar'la temasa geçtiğinde heykelin gerçekten Hindistan'dan çalındığını doğruladı.

Kar amacı gütmeyen girişimiyle yağmalanan kültürel nesnelere dair farkındalık yaratan Kumar, CNN'e heykelin 1978 ile 1982 arasında Uttar Pradeş'teki bir köyden alınıp götürülen daha geniş bir yogini figürleri koleksiyonunun parçası olduğunu söyledi.

Kumar keçi başlı tanrıça heykelinin "çok nadir bir ikona" olduğunu ekledi.

Hindistan Yüksek Komiserliği, Hindistan Arkeolojik Araştırması, ülkenin Gelir İstihbarat Müdürlüğü ve Londra Metropolitan Polis Teşkilatı'nın yardımıyla Kumar ve Marinello heykelin Hindistan'a iade edilmesi sürecini başlattı.

Londra'daki Hindistan Yüksek Komiserliği'nde ticaretten sorumlu baş müsteşar Jaspreet Singh Sukhija "Şu an iade sürecinin son aşamasındayız ve yakında yogini Londra'daki Hindistan Yüksek Komiserliği'ne teslim edilecek ve sonra Hindistan'da olması gerektiği yere gönderilecek" dedi.

Kaynak: Independent Türkçe

İstanbul için flaş karar! İkinci bir emre kadar yasaklandı
KKTC'de sonuçlar belli oldu! İşte sandıktan birinci çıkan parti
G.Saray - Trabzonspor müsabakasında inanılmaz hata
Ermenistan'da istifa depremi! Resmen duyurdu...
Seyahat edecekler dikkat! Birçok sefer iptal edildi
Dev maçta tartışılan karar! Karaoğlan'a tepki
Survivor'da sular durulmuyor! Berkan ve Batuhan arasında gerginlik
Meteoroloji'den İstanbul için uyarı: Kar yağışı 3 gün daha sürecek
Korkunç gerçek ortaya çıktı! Annesi itiraf etti
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Markette şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler