Geri Dön
DünyaAzteklerin yazısının ‘değeri’ yeni anlaşıldı

Azteklerin yazısının ‘değeri’ yeni anlaşıldı

Bir araştırma, dünyanın en önemli uygarlıklarından birine sahip Azteklerin, karmaşık bir hiyeroglif yazı sistemi olduğunu ve önemli eserlerle medeniyete katkıda bulunduğunu ortaya çıkardı. Whittaker’in araştırması bilinmeyenlere ışık tuttu

Azteklerin yazısının ‘değeri’ yeni anlaşıldı

İngiliz antropolog Gordon Whittaker’ın yaptığı yeni bir araştırma, 14’üncü yüzyıldan 16’ncı yüzyıla kadar Orta Meksika’da yaşayan Azteklerin hiyerogliflerinin insanlığın ürettiği en sofistike yazı sistemleri arasında olduğunu ortaya koydu. Whittaker’in bu ay yayımlanan ‘Aztek Hiyerogliflerinin Deşifre Edilmesi’ adlı kitabına göre, Azteklerin 3 ana kütüphanelerinin 1521 İspanyol işgalinden sonra yıkılması nedeniyle uzmanlar şimdiye kadar Azteklerin hiyerogliflerinin Mısır, Roma ve Yunanistan’da bulunanlarla karşılaştırılacak kadar iyi bir yazı sistemi olmadığına inanıyordu. Kitapta, kütüphanelerin yok edilmesi sonucu antik Kolombiya öncesi medeniyetin edebi başarıları hakkında daha önce çok az şey bilindiği ifade edildi.

Üst düzey bir sistem

Ancak Whittaker tarafından yapılan yeni araştırma, bilinenin aksine Azteklerin hiyeroglif sisteminin çok karmaşık olduğunu gösterdi. Whittaker’ın araştırmasına göre, Azteklerin sistemi her heceyi kendi dillerinde iletebilmeye olanak sağlıyor. Bu esneklik, on binlerce karmaşık kelime dahil olmak üzere tüm Aztek sözlüğünün yazılı olarak ifade edilmesine izin veriyor. Whittaker “Ne yazık ki, yüzyıllar boyunca pek çok akademisyen Azteklerin hiyeroglif sistemini reddetme eğiliminde oldu, çünkü yazıları Avrupalılara piktografi gibi görünüyordu. Ancak gerçekte öyle değildi” dedi. (Piktografi: Bir kavramı resmetme yoluyla temsil eden sembol).

‘Sofistike eserler ürettiler’

Gordon Whittaker, edebiyat uzmanlarının yazı sistemlerinin yeterince iyi olmadığına inandıkları için Azteklerin edebi etkisini göz ardı ettiklerini de belirtti. Whittaker, araştırmasının gerçekte Azteklerin hiyeroglif sisteminin Japonlarınkiyle karşılaştırılabilir derecede karmaşık olduğunu ve Azteklerin şiir, tarih ve hukuk gibi konularda sofistike eserler ürettiğini gösterdiğini söyledi. Öte yandan, uygarlığı günümüz Meksika’sında bulunan Azteklerin hiyeroglif sistemi, Amerika’da farklı medeniyetler tarafından geliştirilen birkaç sistem arasındaydı. Bilinen en eskisi, şu anda Orta Meksika’da yaşayan Zapoteklerin geliştirdiği sistemdi ve M.Ö. 400 ile M.S. 800 yılları arasında kullanılıyordu. Aztek dili ‘Nahuatl’ hala 2 milyondan fazla yerli Meksikalı tarafından konuşuluyor.

Azteklerin yazısının ‘değeri’ yeni anlaşıldı

Hayatta kalan Aztek eserleri arasında 1521 İspanyol istilasından sonra üretilen Mendoza kodeksi bulunuyor. Nahuatl dilinde yazılan eserin İspanyolca çevirisi de var. Eser, Aztek yöneticileriyla fetihlerinin tarihini ve fethedilmeden önceki Aztek toplumunun ayrıntılarını içeriyor.

Azteklerin hiyeroglifleri insanlığın ürettiği en güçlü yazı sistemleri arasında yer alıyor.

 

 

Pendik Marina'yı deniz salyaları kapladıMarmara Denizi'nde etkili olan deniz salyası, milyonluk teknelerin bulunduğu Pendik Marina?yı da kapladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet