Geri Dön

'Bağımsızlığa ilk adım'

'Bağımsızlığa ilk adım'


Kosova'daki yerel seçimlerde zaferini ilan eden ılımlı Arnavut lider Rugova, 'Yugoslavya'dan derhal ayrılmaya hazırız' dedi


       Kosova'dan geçen cumartesi günü yapılan yerel seçimlerin resmi sonuçları henüz açıklanmamasına karşın, ılımlı Arnavut lider İbrahim Rugova zaferini ilan etti. Rugova, bu zaferin Kosova'nın Yugoslavya'dan bağımsızlığını kazanmasının da ilk adımı olduğunu açıklayarak bölgeyi bekleyen yeni sürecin de ilk işaretini verdi.
       Rugova, Birleşmiş Milletler yönetimi UNMIK'in gözetiminde düzenlenen seçimin ilk sonuçlarına göre 18 seçim bölgesinden 17'sini kendi liderliğindeki Kosova Demokratik Birliği (LDK) adaylarının kazandığını belirtti.
       Rugova'nın açıklamasına, seçimdeki en büyük rakibi olan eski Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UÇK) devamı niteliğindeki Kosova Demokratik Partisi (PDK) lideri Haşim Taçi'den de dolaylı onay geldi. Taçi, toplam oyların yüzde 60'ının ılımlı Rugova'ya gittiği yolundaki açıklamalar karşısında sessiz kaldı.
       Rugova, seçim sonuçlarının, halkın tercihini bağımsızlıktan yana yaptığının göstergesi olduğunu savundu. LDK lideri, Kosova'nın derhal bağımsızlığı artık hak ettiğini söyledi.
       Seçim sonuçlarının hem yerel hem de uluslararası alanda önemli sonuçlarının olacağını ifade eden Rugova, "Ben Kosova'nın bağımsızlığının hızla tanınmasından yanayım. Bugün veya yarın... Hazır BM Barış Gücü buradayken, bunun bugün olmasını tercih ederim" diye konuştu.
       Rugova, Miloşeviç Yugoslavyası'ndan bağımsızlık için pasif direniş yöntemini seçerken, Taçi silahlı mücadele yürütmekteydi. Liderlerin eski çizgileri, şimdiki siyasi tercihlerine de yansımış durumda. İbrahim Rugova, Kosova'nın yönetiminde tüm etnik gruplarla işbirliği yapacaklarını belirtirken, Taçi yalnızca Arnavutların egemenliğini savunuyor.
       Miloşeviç katliamlarının gerçekleştiği 1998 sonlarından beri yapılan, 40 bin kişilik BM Barış Gücü gözetimindeki bu ilk seçimler bölgedeki Sırplar tarafından boykot edilirken, seçimlere toplam 19 Arnavut partisi katıldı. Partilerin tümü de, kampanyalar sırasında şu ya da bu şekilde bağımsızlığı savundu.
       Başta Rugova olmak üzere tüm partilerin, bu seçimlerin, Kosova'nın artık kendi kendini yönetebildiğini gösterdiğini ve dolayısıyla bağımsızlığa hazır olduklarını savunmasına karşın, uluslararası kamuoyu, özellikle de Koştunitsa'nın iktidara gelmesinden sonra bağımsızlığa soğuk bakıyor.

Koştunitsa: Tanımayız

       İktidara geldiği günden bu yana sorunlara barışçı yaklaşacağı izlenimi veren Yugoslavya'nın yeni Devlet Başkanı Voyislav Koştunitsa, Kosova seçimlerinin sonuçlarını tanıyamayacaklarını açıkladı.
       Koştunitsa, "Yugoslavya, Kosova'da yapılan yerel seçimleri tanıyamaz" dedi ve
       uluslararası topluma, Kosova'ya Sırp polisi ve Yugoslav askerlerinin dönüşünü öngören BM Güvenlik Konseyi'nin 1244 sayılı kararının uygulanması çağrısında bulundu.
       Kosova'da Cumartesi günü yapılan seçimlerin, bölgede sadece Arnavutlardan oluşan bir toplumun yasallaştırılmasına katkıda bulunduğunu öne süren Koştunitsa, bildirisinde, "Sırplar bu seçimlere katılmadı ve yerel iktidar, Sırpların temsilcisi yer almadan oluşturuldu" ifadesini kullandı.
       BM Güvenlik Konseyi'nin Kosova'ya ilişkin 1244 sayılı kararı, 1999 Haziran'ından beri BM kontrolünde bulunan Kosova'ya Sırp polisi ve Yugoslav askerlerinin dönüşünü öngörüyor, ancak tarih belirtmiyor.

Sehit düşen Albay Şentürk Aydınyer'in Ankara'daki ailesine acı haber ulaştıBitlis'in Tatvan ilçesinde askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer'in (49) şehadet haberi, Ankara'daki ailesine verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet