Geri Dön
DünyaBarzani onayladı ve kabul edildi

Barzani onayladı ve kabul edildi

Türkmence, Ermenice ve Süryanice'yi resmi dil statüsüne alan Irak Kürdistan bölgesel Yönetimi Parlamentosunun kararı Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani tarafından onaylandı.

Kürtçenin yanısıra Kürt bölgesinde Türkmence resmi dil olarak kullanılacak.
Irak Kürdistan bölgesinde Kürtlerden sonra en fazla nüfusa sahip Türkmenlere bir çok alanda haklar tanındı. Merkezi Erbil'de bulunan Kürdistan parlamentosunda alınan karar gereği Türkmencenin yanısıra Ermenice ve Süryanice resmi dil statüsüne alındı. Barzani'nin, resmi dil yasasını onaylamasıyla, Kürdistan Bölgesi’nde Kürtçe ve Arapça’dan sonra Türkmence, Süryanice ve Ermenice de resmi dil oldu.

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Parlamentosu Basın Danışmanı Tarık Cevher, Barzani’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki resmi dil yasasını onaylamasıyla yasanın hayata geçirildiğini söyledi. Yasanın 29 Ekim’de Kürdistan Parlamentosu tarafından kabul edildiğini, 20 Kasım’da ise Barzani'nin onayına sunulduğunu ifade eden Tarık Cevher şunları söyledi:

“Yasa 27 maddeden oluşuyor. İlk maddede, Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde Kürtçe ve Arapça’nın resmi dil olduğu belirtiliyor. İkinci maddede ise Türkmence, Süryanice ve Ermenice, bu dilleri konuşan azınlıkların yaşadıkları bölgelerde Kürtçe’nin yanında resmi dil kabul ediliyor.”

Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler