Geri Dön

'Bebek Kutusu'na bırakılan bebeklere ne oldu?

Federal Aile Bakanlığı, anonim doğumlar ve bebek kutuları için yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. Düzenlemeyle, bebeklerin 10 yıl sonra, annelerinin kim olduğuyla ve geçmişleri ve ilgili bilgilendirilmeleri amaçlanıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre yapılacak yasal düzenlemeyle, annelerin anonim kalmaları garanti altına alınacak.

200 BEBEĞİN AKIBETİ BİLİNMİYOR

Alman Gençlik Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmada, yaklaşık 200 anonim doğum ya da bebek kutusuna bırakılan bebeğin akibetinin ne olduğunun takip edilememesinin ortaya çıkması, geçen haftasonu Alman basınının manşetlerine taşınmıştı. Araştırmaya göre, 1999 ve 2010 yılları arasında, bebek kutusu bulunan kurumlar (kiliselerin yan kuruluşları, hastaneler vb.) 652 anonim doğum, 278 bebek kutusuna bırakılan bebek, ve kurum çalışanlarına teslim edilen 43 bebek bildiriminde bulundu.

Bu bebeklerin yaklaşık yüzde 20'sinin, tekrar öz annelerine mi geri verildiği yoksa evlat mı edinildikleri bilinmiyor. Bebek kutusu bulunan kurumlar, bebekleri gençlik dairelerinin himayesine verdikten sonra, bebeklerin akibeti ile ilgili takibatta kolayca ipin ucunu kaçırmışlar.

YASAL DÜZENLEME GELECEK

Alman basınında tartışmalı bir konu olarak sık sık yer alan ve etik sorunları da beraberinde getiren bebek kutuları, eleştiri almaya devam ediyor. Süddeutsche Zeitung'ta yer alan habere göre, Federal Aile Bakanı Kristina Schröder, anonim doğumlar ve bebek kutuları için yasal bir düzenleme yapılacağını duyurdu. Bir bakanlık sözcüsü de, konunun oldukça çok yönlü ve kompleks olduğunu, bunun da hızlı bir sonuca ve karara gitmeyi zorlaştırdığını belirtti. Ancak sözcü, annelerin bilgilerinin belli bir süre için saklı tutulacağı, güvenli bir doğum imkanının sağlanacağı yasal düzenlemenin, ne zaman yapılacağı konusunda kesin bir tarih belirtmedi.

Bir kadın darbedilip otomobilden atıldıAdana'da erkek arkadaşıyla park halindeki otomobilde tartışan kadın, darbedilip araçtan atıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet