Geri Dön
DünyaBelaruslu atleti ‘kaçıramadılar!’

Belaruslu atleti ‘kaçıramadılar!’

Belaruslu genç atlet Krystsina Tsimanouskaya, Tokyo’dan zorla ülkesine götürülmek üzereyken, korunma talep etmesi sonrası Japonya’da kaldı. Polonya ise, sporcuya “insani durum vizesi” verdi.

Belaruslu atleti ‘kaçıramadılar!’

Geçtiğimiz aylarda muhalif bir gazeteciyi gözaltına almak uğruna, ticari bir uçuşa sahte bomba ihbarı yaptığı ortaya çıkan Belarus yönetimi, yine bir insan hakları ihlaliyle gündemde. Takım antrenörlerini ve Belarus Olimpiyat Komitesini eleştiren genç atlet Krystsina Tsimanouskaya, ‘psikolojisi bozulduğu’ gerekçesiyle Belaruslu yetkililerce geri gönderilmek istendi.

Sosyal medyaya yüklenen videoda, kadın koşucu Tsimanouskaya’nın, takım koçlarını eleştirdiği görülmüştü. Videoda “Baskı altına alındım ve rızam olmadan beni ülkeme geri göndermeye çalışıyorlar” diyen Tsimanouskaya, ülkesine geri gönderilmeye çalışıldı. Ancak Tokyo’daki Haneda Havalimanı’ndan kalkacak uçağa binmeyi reddeden Tsimanouskaya, yerel emniyet güçlerinden koruma talep etti.

IOC devreye girdi

Bu gelişme sonrasında tüm dünyanın gözü yaşanan ilginç duruma çevrilirken, Tsimanouskaya’nın Tokyo’da kaldığı ve “güvende olduğu” bildirildi. Japonya Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, 24 yaşındaki Tsimanouskaya’nın “ilgili kuruluşlarla iş birliği halinde güvende olduğunu” açıkladı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Sözcüsü Mark Adams ise, Tsimanouskaya’nın geceyi Haneda yakınlarında bir otelde geçirdiğini ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ile yerel emniyet güçlerinin irtibat halinde olduğunu söyledi. IOC, geçen yıl Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun kazandığı seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla başlayan protestolarda yer alan sporculara korumadığı gerekçesiyle Belarus Milli Olimpiyat Komitesi’ne bazı yaptırımlar uygulamıştı.

Olaya yönelik Belarus Ulusal Olimpik Komitesi’nden açıklama beklediklerini söyleyen Adams, “IOC ve Tokyo 2020, gelecek günlerde atılacak sonraki adıma karar vermek üzere Japon otoriteleriyle iletişim kurmayı  sürdürecek” dedi. Belarus komite başkanlığını, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun oğlu Viktor Lukaşenko’nun yürüttüğü biliniyor.

Lukaşenko’nun, Litvanya’da yaşayan siyasi rakiplerinden Sviatlana Tsikhanouskaya ise Twitter’dan, Tsimanouskaya’ya destek verdi. Japon otoritelerinden, Belaruslu sporcunun güvenliğinin sağlanmasını talep eden Tsikhanouskaya, Belarus Ulusal Olimpik Komitesi’ne soruşturma açılması için IOC’ye çağrıda bulundu.

Polonya’dan acil vize

Gelişmelerin ardından Polonya, Belaruslu atlet Krystina Tsimanouskaya’ya “insani durum” vizesi verdi. Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marcin Przydacz, Tsimanouskaya’nın olimpiyatların sürdüğü Tokyo’daki Polonyalı diplomatlarla temas halinde olduğunu söyledi. Przydacz, “Polonya, Tsimanouskaya’nın sportif kariyerini sürdürmesine yardımcı olmak için gereken her şeyi yapacaktır” dedi.

Saplantılı aşık dehşeti! Yüzünü usturayla kestiAdana’da bir kadın, kıskandığı ve sürekli darp ettiği için ayrıldığı sevgilisi tarafından önce tabancayla vuruldu, ardından restoranda darp edilip, yüzü ustura ile kesildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler