Geri Dön
DünyaBiden’dan gerginliği düşürme sinyali...

Biden’dan gerginliği düşürme sinyali...

Rusya’ya yaptırım kararı alan ABD Başkanı Biden, Moskova ile gerginliği daha da tırmandırma niyetinde olmadığını açıkladı. Biden, yaptırımla ilgili daha ileri gidebileceklerini ancak orantılı olmayı tercih ettiklerini bildirdi

Biden’dan gerginliği düşürme sinyali...

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’ya getirdiği yeni yaptırımların ardından bir açıklama yaparak gerginliği düşürmek istediği izlenimi bıraktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 13 Nisan’da “samimi ve saygılı” bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Biden, “Putin’in ve benim, ilişkimizi idare etmek için büyük sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğu ciddiye alıyorum, onun da aldığını düşünüyorum” ifadesini kullandı. Seçim sürecinde, Rusya’nın müdahalelerine karşılık verileceğini açıkladığını anımsatan Biden, “Yabancı bir gücün, ülke içindeki demokratik sürecimize müdahale edip, suçsuz kalmasına izin veremeyiz” dedi.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıkladıklarına değinen Biden, “Putin’e açıkça daha ileri gidebileceğimizi ancak bunu yapmak yerine orantılı olmayı tercih ettiğimi söyledim. ABD, Rusya ile tansiyonu artırma ve çatışma döngüsünü başlatma peşinde değil. Biz istikrarlı, öngörülebilir bir ilişki istiyoruz. Ancak Rusya demokrasimize müdahaleye devam ederse, karşılık vermek için daha fazla adım atmaya da hazırım” uyarısını yaptı.

‘Görüşme teklif ettim’

Putin ile konuşmasında, aralarındaki kişisel ve doğrudan iletişimin önemini vurguladığını kaydeden Biden, “Bu nedenle, bu yaz Avrupa’da birebir görüşmeyi teklif ettim. Ekiplerimiz şimdi bunun üzerine çalışıyor” bilgisini verdi. ABD ve Rusya’nın küresel problemlerle birlikte mücadele edebileceğinin altını çizen Biden, “Putin ile görüşmemizde, Rusya’nın Ukrayna sınırı ve işgal altındaki Kırım’da yaptığı askeri yığınaktan duyduğumuz endişeyi dile getirdim... Putin’e herhangi bir askeri eylemden kaçınması ve tansiyonu azaltma zamanı geldiği uyarısında bulundum” ifadesini kullandı. Biden, 10 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıklamış, bir dizi ekonomik yaptırım duyurmuştu.

NATO’dan Rusya’ya seyrüsefer çağrısı

NATO, Rusya’nın Karadeniz’in bazı bölümleriyle Kerç Boğazı’na erişimi kısıtlama planlarıyla ilgili haberlerden endişe duyulduğunu bildirdi. Böyle bir hamlenin gayrimeşru olacağını, Rusya’nın istikrarsızlaştırıcı tutumunun daha geniş bir örneğini teşkil edeceğini belirten NATO Sözcüsü Oana Lungescu, “Rusya’ya, Azov Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına serbest erişimi sağlaması ve serbest seyrüsefere izin vermesi çağrısında bulunuyoruz. Rusya, Kırım’ı yasa dışı ilhakından bu yana yarımada içinde ve çevresinde askeri varlığını ciddi ölçüde artırmıştır. Rusya’nın Kırım’da, Karadeniz’de ve Azov Denizi’nde devam eden askeri mevcudiyetini artırma çalışmaları Ukrayna’nın bağımsızlığına daha büyük tehdit oluşturmakta ve bölgenin istikrarını baltalamaktadır” ifadesini kullandı.

Rusya’dan karşı diplomat hamlesi

Rusya, ABD’nin 10 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı ile ekonomik yaptırımlarına karşılık verdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, mütekabiliyet gereği atılacak adımları bildirerek, “Moskova, ABD’li 10 diplomatın Rusya’yı terk etmesini teklif edecek. ABD’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerindeki çalışanların kontrolsüz kısa süreli seyahatleri uygulamasına son verilecek” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da ABD’nin yaptırımlarına karşılık 8 Amerikan vatandaşına Rusya’ya giriş yasağı konulduğu belirtildi. Bunların arasında, ABD Adalet Bakanı Merrick Brian Garland, İç Güvenlik Bakanı Alejandro Nicholas Mayorkas’ın yanı sıra ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Susan Elizabeth Rice, FBI Direktörü Christopher Asher Wray, Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Danica Haines bulunuyor.

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulunduAydın'ın Kuşadası ilçesindeki tarihi Kadı Kalesi Ören Yeri'nde bu yılki kazılarda 13. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, ikisi çocukken hayatını kaybetmiş 5 insana ait iskelet bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet