Geri Dön
Dünya‘Boğazı etkiliyor akciğerleri değil’

‘Boğazı etkiliyor akciğerleri değil’

Koronavirüsün çok sayıda mutasyon içeren son varyantı Omicron’un çok hızlı yayılmasına rağmen daha az öldürücü görünmesinin nedeni araştırmalarla aydınlatılıyor.

‘Boğazı etkiliyor akciğerleri değil’

The Guardian gazetesinin derlediği 6 araştırma, Omicron’un akciğerlere Delta ve daha önceki varyantlar kadar büyük zarar vermediğini ortaya koydu. İngiltere’nin prestijli üniversitelerinden University College London (UCL) öğretim üyesi Deenan Pillay, “Omicron’u önceki tüm varyantlardan farklı kılan tüm mutasyonların sonucunda, farklı tür hücreleri etkileme becerisi değişmiş olabilir. (Omicron) Esas itibarıyla, üst solunum yollarını, yani boğazdaki hücreleri daha fazla enfekte edebiliyor gibi görünüyor.

Dolayısıyla akciğer kadar derinlere kıyasla, boğazdaki hücrelerde daha kolay çoğalıyor. Bunlar aslında ön sonuçlar ama araştırmalar aynı yöne işaret ediyor” tespiti yaptı. Uzmanlar, Omicron’un boğazda çoğalması bulaşıcılığı artırdığına dikkat çekiyor. Akciğer dokularını enfekte etme becerisi olan bir virüsün ise potansiyel olarak daha tehlikeli olduğu ama daha az bulaşıcı olduğu belirtiliyor.  

Farelerde hafifledi

Söz konusu araştırmalardan biri, Liverpool Üniversitesi Moleküler Viroloji Araştırma Grubu tarafından fareler üzerinde gerçekleştirildi. Buna göre, Omicron’la enfekte olan farelerde Kovid-19 hastalığı daha hafif seyretti. Fareler daha az kilo kaybetti, daha az viral yük taşıdı ve zatürreyi daha hafif geçirdi. Araştırma ekibinden Prof. James Stewart, “Bu, yapbozun bir parçası. Hayvan modeli, hastalığın Delta’ya ve orijinal Vuhan virüsüne kıyasla daha hafif olduğunu gösteriyor. Bünyeden daha hızlı atılıyor. Hayvanlar daha hızlı iyileşti; bu da, elde edilen klinik verilerle uyuşuyor” dedi.

‘Maskeleri atmayın’

Bununla birlikte Stewart, önlemlerin hafifletilmemesi için de uyarıda bulundu:

“İlk göstergeler bunun iyi haber olduğu yönünde ama bu, gardımızı düşürme yönünde bir sinyal de değil. Zira klinik açıdan riskli gruptaysanız, sonuçların hâlâ harika olduğu söylenemez. Omicron’dan ölenler var. Herkes maskesini atıp partiye gidemez.”