Geri Dön

Boston’da dinler arası anma töreni

Boston’da maraton saldırısını anmak için Başkan Barack Obama ve first lady Michelle Obama’nın katılımı ile Holly Cross Katedrali’nde dinler arası bir tören düzenlendi. Başkan Obama, ‘umut ve direnç’ mesajı verdi

Boston’da dinler arası anma töreni

ABD’nin Boston kentinde pazartesi günü yaşanan bombalı saldırıların ardından kent dün hep bir ağızdan “yenilmedik” mesajı verdi. Holy Cross Katedrali’nde Başkan Barack Obama’nın da katılımıyla dinler arası bir tören düzenlendi.
Vatandaşların saatlerce kuyrukta bekleyerek katıldığı törende maratonda koşan atletler, sevdikleri ölen ya da yaralananlar, olay yerine ilk müdahaleyi yapan sağlık ve güvenlik görevlileri dahil 2 bin kişi vardı. Ünlü çellist Yo Yo Ma’nın sahne aldığı törende Cumhuriyetçi partinin 2012 seçimlerindeki başkan adayı ve Massachusetts eyaletinin eski valisi Mitt Romney de hazır bulundu. Törende aralarında Müslüman ve Yahudi temsilcilerin de olduğu din adamları da tek tek konuşma yaptı. Başkan Obama ise kürsüden umut ve direnç mesajı verdi. “Bizler bir anlığına düşebiliriz ama her zaman ayağa kalkıp yarışı bitiririz. Bizi özel yapan aramızdaki yüzeysel farklılıkların altındaki birlik ve ortak değerler. Bu saldırganlar bizi değerlerimizden vazgeçirmek istiyorsa yanlış şehri seçtiler” dedi.

‘Korkmayacağız’
Harvard Üniversitesi’nde öğrenci olduğu sırada kendisi de Boston’da bir süre yaşayan Obama halka “Boston sizin yuvanız olabilir ama biz de bu şehir üzerinde hak iddia ediyoruz” dedi. Obama defalarca ayakta alkışlanan konuşmasının sonunda “Yaşam biçimimize ve açık toplum değerlerimize sadakatimiz daha da artacak. Korkmayacağız, devam edeceğiz ve size garanti ediyorum gelecek yıl nisan ayının üçüncü pazartesi günü Boston Maratonu’nda hiç olmadığı kadar hızlı koşacağız” dedi.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 17 Ocak 2021 )Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 148 bin 636 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 436 kişinin testi pozitif çıktı, 165 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 2 bin 201 oldu, 8 bin 812 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 262 bin 864'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet