Geri Dön
DünyaBritney’nin özgürlüğü için yasa tasarısı

Britney’nin özgürlüğü için yasa tasarısı

Ünlü şarkıcı Britney Spears’ın, özel hayatını ve kariyerini kontrol eden yasal vasisi, babası Jamie Spears’a karşı verdiği özgürlük mücadelesine ABD Temsilciler Meclisi de katıldı

Britney’nin özgürlüğü için yasa tasarısı

 

ABD Temsilciler Meclisi’nde, ünlü şarkıcı Britney Spears’ın (39) babası Jamie Spears’ın vasiliğinden kurtulmak için verdiği mücadele göz önüne alınarak “vasiliğin kötüye kullanılmasını sona erdirmek” amacıyla yasa tasarısı sunuldu. “Sömürüden Kurtulma Özgürlüğü ve Hakkı” adlı yasa tasarısında şu madde yer aldı: “Kişi, mahkemenin atadığı vasisinin bu görevini kötüye kullandığını kanıtlamak zorunda kalmadan, vasisini bir başka kişiyle değiştirmek için dilekçe verebilir.” Tasarıda ‘bir başka kişi’yle kastedilen ise bir kamu koruyucusu, aile üyesi veya özel temsilci.

Cumhuriyetçi Parti’den Nancy Mace ve Demokrat Parti’den Charlie Crist’in imzasını taşıyan tasarıda şu madde de bulunuyor:

“Hukukçuların, vasileri denetlemesi için devlet fon sağlamalı. Fonları kabul eden eyaletlerde, vasilerin mali durumunu içeren raporlar hazırlanmalı.” İstismarcı vasiliğin bitmeyen bir kâbus olabileceğini belirten Crist, “Bozuk vesayet sistemi altında kaç kişinin esir tutulduğunu bilmiyoruz. Bozuk sistem tarafından sömürülen sayısız yaşlı ve engelliyle birlikte Britney Spears’i de özgür bırakacağız” dedi. Mace ise Britney Spears’ın en temel insani hakkının, “koruma” kisvesi altında kalıcı olarak elinden alınmasının yasa dışı olduğunu belirtti. 

Babasına karşı mücadele ediyor

Britney Spears 2008’de psikolojik sorunları nedeniyle kendisine yasal vasi olarak tayin edilen babası Jamie Spears’in kontrolü altında yaşıyor. Şarkıcı 13 yıldır hayatını kontrol eden babasının vasiliğinin bitmesi için mahkemeye dilekçe vermişti. Ancak mahkeme Britney Spears’in talebini reddetti. Şarkıcı, babasının kendisini çalışmaya zorladığını, evlenmesini ve yeni çocuk sahibi olmasını engellediğini söylüyor.

İstanbul'da genç mankene gece kulübünde feci dayak!Manken Gizem Akbaş, 6 ay önce sevgilisinden ayrıldı. Daha doğrusu ayrıldığını sandı ama takıntılı sevgili bu ayrılığı bir türlü kabullenemedi. Tehditler hakarete, hakaretler de yerini şiddete bıraktı. Eski sevgili genç kadını Beşiktaş'taki bir gece kulübünde öldüresiye dövdü. Sonra da hiçbir şey olmamış gibi Bodrum'a tatile gitti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet