Geri Dön
DünyaBu koroya ilk kez kızlar da alınıyor

Bu koroya ilk kez kızlar da alınıyor

İngiltere’nin en prestijli okulları arasında yer alan Cambridge Üniversitesi’ndeki St John’s Koleji’nin müzik korosuna, ilk kez kızların da üye olmalarına izin verildi.

Bu koroya ilk kez kızlar da alınıyor

Böylelikle 350 yıllık bir geleneğin de sonu gelmiş oldu. Okuldan yapılan açıklamada, 1670 yılında kurulan ve tamamen erkeklerden oluşan St John’s College korosuna, gelecek yıldan itibaren kız çocuklarının ve kadınların katılmasına izin verileceği bildirildi. Açıklamada, 14 yıldır koroyu yöneten ve St John’s’ta eski bir bilim insanı olan Andrew Nethsingha’nın, söz konusu harekete öncülük ettiği ve okulun “genç şarkıcıları cesaretlendirme konusundaki itibarını” güçlendirdiği belirtildi. Koro için söz konusu girişimin “büyük ve tarihi” bir değişim olduğunu söyleyen Nethsingha, “Umarım bu küçük adım cinsiyet eşitliğini besteciler, orgcular ve orkestra şefleri arasında olduğu kadar, politikacılarla iş dünyasının liderleri arasında da yaygınlaştıracaktır. Cinsiyet eşitliği kaçınılmaz” dedi.

 

Hasta taşıyan ambulans kaza yaptıBingöl'ün Genç ilçesinde hasta taşıyan ambulans, sürücüsünün kontrolünden çıkarak refüjdeki ağaca çarptı. Kazada yaralanan olmazken, hasta, çağrılan ambulansla hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler