Geri Dön
DünyaÇavuşoğlu: Yok sayıyoruz

Çavuşoğlu: Yok sayıyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs’ta hakça paylaşım olmadan Türkiye’nin gerekli adımları atmayacağını belirterek, “Kıbrıs Türk halkını azınlık olarak gören bu zihniyeti biz de artık yok sayıyoruz” dedi

Çavuşoğlu: Yok sayıyoruz

DIŞ HABERLER - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la Lefkoşa’daki Cumhurbaşkanlığında yapılan görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, Cenevre’de yapılan Kıbrıs görüşmelerinde Kıbrıs Türklerini eşit toplum değil azınlık olarak gören bir yaklaşım sergilediğini belirten Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türk halkını azınlık olarak gören bu zihniyeti biz de artık yok sayıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Cenevre’deki Kıbrıs görüşmelerinin bir dönüm noktası niteliğinde olduğuna vurgu yaparak, “Artık bir dönem kapandı ve yeni bir dönem başlamış oldu. Kıbrıs Türk tarafı Cenevre’de gerçekçi, yeni ve sonuç odaklı bir öneri gündeme getirdi.

1960’ta kazandığı egemen eşitliği ve eşit statünün tescil edilmesini talep etti” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımızın (Doğu Akdeniz konusunda) bölgesel konferans önerisi halen masadadır. KKTC’nin de hakça paylaşım konusunda, gelir paylaşımı konusundaki önerileri de masadadır” dedi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs Özel Temsilcisi atama fikrine de değinen Çavuşoğlu, müzakere başlama kararı alındıktan sonra özel temsilci atanmasının bir anlamı olacağını söyledi.

Maraş konuşuldu

Çavuşoğlu, KKTC temaslarında Kapalı Maraş ve hidrokarbon kaynakların paylaşımı konularını da ele aldıklarını belirtti. Maraş bölgesinde Rum mülk sahiplerinin, açılım sürecini ilgiyle takip ettiklerini, hatta başvuru sayısının arttığını da dile getiren Çavuşoğlu, “Maraş açılımı herkese söylediğimiz gibi şeffaf ve hukuki çerçevede olacaktır. BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmemiştir, etmeyecektir atılan adımlar. Aynı şekilde mülkiyet haklarını da ihlal etmemiştir” diye konuştu.

Terazi dengesiz...

Ersin Tatar ise, Türkiye’nin garantör ülke ve tarihten gelen haklarının olduğunu belirterek, Türkiye’nin desteğini çok önemsediklerini vurguladı. Türkiye ile uyum içinde Kıbrıs’ta iki devlet siyasetini savunduklarını belirten Tatar, amaçlarının Kıbrıs Türk halkının var olan egemenliğinin kabul görmesini sağlamak olduğunu ifade etti. Tatar, Avrupa Birliği’nin (AB) KKTC’ye yönelik tutumuna ilişkinse “AB’de Türkiye yok. Yunanistan orada, Kıbrıs Rum Yönetimi orada. Dolayısıyla teraziyi zaten aleyhimize doğru tartmışlar” dedi.

Tatar, Kıbrıs meselesinde ortak bir zemin sağlanmadan önce BM’nin yüksek statüde özel bir temsilci atamasının doğru olmayacağını düşündüklerini de söyledi.

Batı Trakya Türkleri gerilimi

Dışişleri Bakanlığı, Batı Trakya Türk azınlığının en eski sivil toplum kuruluşu olan İskeçe Türk Birliği’nin (İTB), ismi için yaptığı yeniden tescil başvurusunun, reddedilmesini kınadı. Bakanlığın, İTB’nin mücadelesini desteklemeye devam edeceği belirtilen açıklamada, “Yunanistan Yargıtayı’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını yok sayan kararını kınıyor, Yunanistan’ı, uluslararası hukuka uygun hareket ederek, 13 yıldır hayata geçirmekten imtina ettiği AİHM kararlarını uygulamaya ve Batı Trakya Türk Azınlığı sivil toplum örgütlerinin tescili için gerekli adımları atmaya davet ediyoruz...” denildi.

İTB’nin isminde ‘Türk’ ibaresi olduğu için 1983’te tabelası indirilmiş, 1986’da mahkeme kararıyla yasaklanmıştı. 2008’de AİHM Atina’nın örgütlenme hakkını  ihlal ettiğine hükmetmiş,  2017’de kabul edilen düzenlemeyle yasaklanan derneklere tescil için tekrar başvuru imkanı tanınmıştı.

 

TBMM Başkanı Şentop resmi ziyaret için İspanya'daTBMM Başkanı Mustafa Şentop, 3 günlük resmi ziyaret için İspanya'nın başkenti Madrid'e geldi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner