Geri Dön

‘Cenazelerimizi alamadan kaçtık’

IŞİD’in ele geçirdiği Türkmen kentinden Peşmerge kontrolündeki Sincar’a kaçan Türkmenler, okul, cami ve inşaat alanlarında yaşam mücadelesi veriyor. İlçeye şu ana kadar hiçbir yardım ulaşmadı

‘Cenazelerimizi  alamadan kaçtık’

IŞİD’in Telafer’i ele geçirmesinin ardından göç eden Türkmenler, yardım bekliyor. Milliyet, Telafer’den kaçan Türkmenlerin barınmaya çalıştığı, Telafer’e 40 kilometre mesafedeki Ezidi Kürtlerin yaşadığı Sincar ilçesine sığınan Şii Türkmenlerin dramına tanıklık etti.
Sincar’a ulaşan aileler okul, cami, kapalı spor salonu, inşaatlar ve arabaların kasalarında barınmaya çalışırken, açık alanda bekleyen binlerce Türkmen de ölüm sınırında. Sincar’daki yerel yetkililer, ilçeye şu ana kadar 50 ila 60 bin arasında Türkmenin yerleştiğini açıkladı.

Türkiye’ye yardım çağrısı
Yüzde 72’si Sünni, yüzde 28’i Şii olan Telafer, 16 Haziran’da IŞİD militanlarınca ele geçirildi. 300 bin nüfuslu Telafer’de 200 bin Türkmen, katliam korkusu nedeniyle kaçmıştı. Saldırıda ölenlerin sayısı hâlâ bilinmiyor.
Telafer’den kaçan Türkmenler arasında yeni doğmuş bebekler ile 90 yaşına ulaşmış yaşlılar, hastalar ve zihinsel engelliler de var. Kendileri de güçlüklerle boğuşan Sincar halkı tarafından kısıtlı yardımın yapıldığı Türkmenler, aç ve susuz. Sığındıkları yerlerde elektrik yok ve temizlik ihtiyaçlarını karşılayacak suyu, hepsinden önemlisi hasta çocuk ve yaşlılara müdahale edecek doktor ve ilacı bulamıyorlar. İlçeye ise şu ana kadar hiçbir yardım kuruluşu ulaşmış değil. Türkmenler, Türkiye’den kendilerine acil yardım gönderilmesini bekliyor. Anneler, bebekleri beşik bulamadıkları için domates sepetlerinde yatırıyor.
Çocuklarını, gelinlerini, torunlarını alıp kaçan Belin Muhammet Yunus, “IŞİD’in bombaları komşumuzun evine isabet etti. 2 uşakları (çocuk) öldü. Cenazelerini alamadan biz ve komşularımız Telafer’i terk ettik. Birkaç gün önce doğan uşaklar var, onlar için süt yok” diyor. Hüseyin Ali ise “Akrabalarımızla bağımız koptu, onların nereye gittiğini bilmiyoruz. Öldürülmüş de olabilirler” diye konuşuyor.
Önlem alınmadığından şikayet eden Leyla Elyas, “IŞİD’in Telafer’e saldıracağını haftalar öncesinden biliyorduk. Bizi bu duruma düşürenler utansın. Burada ne halde olduğumuzu bilmiyorlar mı? Ekmek yok, battaniye yok, herkes yerlerde yatıyor” diye ekliyor. Ali Ezhar Mahmut ise üzerlerindeki giysilerinden başka bir şey getiremediklerini anlatıyor.
29 yaşındaki Behçet Muhammet ise Irak ordusunda asker. Komutanların kenti ilk terk edenler olduğunu belirten Muhammet, “IŞİD, Telafer’e girmeden önce Irak ordusundaki komutanlar dahil bütün askerler kaçtı. Bir grup asker IŞİD’le çatıştık, ben ayağımdan yaralandım” diyor. 2 bin 120 kişilik akraba grubu ile kaçan Yunus Denun ise 45 kilometre yürüdüklerini söylüyor.
“IŞİD gitsin biz tekrar evimize dönelim” diyen 10 yaşındaki Ceylan, çok yol yürüdüğünden yakınıyor. “Bombalar patlıyordu, çok korktuk. Şehrin dışına çıkınca korkumuz geçti. Evimi ve arkadaşlarımı özledim” diyor.

Kaçış yoluna bomba

Önceki gün öğlen saatlerinde Musul’a 34 kilometre mesafede bulunan Suriye’nin Rojava sınır kapısına açılan Şahlan köyü girişinde bombalı saldırı düzenlendi. Uzaktan kumanda ile yol kenarına yerleştirilen bombanın patlatılması sonucu Telafer’den kaçan aileleri taşıyan 2 otomobilde 2 çocuk ve 2 kadın olay yerinde öldü, 7 kişi ise yaralandı.

Meral Akşener: "Cumhurbaşkanını aradım ve sadece bilgi aldım"İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib'de Türk askerine yönelik hava saldırısıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığını ve bilgi aldığını söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber