Geri Dön
DünyaCezayir’de açlık isyanı

Cezayir’de açlık isyanı

Cezayir’de yiyecek fiyatları bir anda yüzde 20 artınca gençler sokağa döküldü. Her mahallede çatışma var, maçlar iptal, polis makineli tüfeklerle dolaşıyor

Cezayir’de açlık isyanı

Kuzey Afrika ülkelerinden Cezayir’de, kimi temel gıda ürünlerinde yüzde 30’lara varan fiyat artışlarını protesto eden gösteriler ülke geneline yayıldı. 1 Ocak’tan itibaren şeker, un, yağ gibi temel gıda malzemelerinde yüzde 20 ila 30 civarında yaşanan artış, perşembe günü başkentin özellikle fakir mahallelerinde gençlerin polisle çatıştığı şiddetli gösterilere neden oldu. Gazetecilerin tanıklıklarına göre şiddetli çatışmaların yaşandığı mahallelerde polis, molotof kokteyli atan göstericilere karşı biber gazı kullandı.

Camiler kuşatıldı
Polis kimi mahallelerde güvenlik gerekçesiyle camileri kuşatırken, başkentteki tüm lig maçları da iptal edildi. Kimi mahallelerde çatışmalar dün de Cuma Namazı çıkışında yeniden şiddetlendi. Fiyat artışlarının Aralık ayında gıda ürünlerinde dünya çapında yaşanan rekor fiyat artışlarından kaynaklandığını açıklayan bakanlık, zamları gelecek hafta tekrar görüşeceklerini bildirdi.

‘Zengin’ mahalleye saldırı
Gençler varlıklı El Biar Mahallesi’nde ellerinde kamalarla birçok dükkana ve restorana saldırdı, bir kuyumcu dükkanını talan ederek önemli miktarda değerli eşya aldı. Bananier ve Belcourt gibi fakir mahallelerde ise, göstericilerin polise taş attığı ve lastik yakarak yolları kapattığı aktarıldı.
El Vatan gazetesi, başkent Cezayir’in birçok mahallesinde esnafın kepenk kapattığını ve şehir merkezinin arabalardan arındırıldığını yazdı. Olaylarda can kaybı yaşanmazken birçok kişinin yaralandığı bildirildi. Polis ise makineli tüfekle devriye gezmeye başladı.

Cezayir’de açlık isyanı

Cezayir’de açlık isyanı

Protestocular zengin mahallelerde mağazaları yağmaladı, gece çöpler ateşe verildi.

K. Afrika’da gençlerin protestoları ‘bulaşıcı’ mı?
Cezayir’deki olaylar Tunus’ta yaklaşık 1 aydır devam eden protesto gösterilerini takiben meydana geldi. Tunus’ta 17 Aralık 2010’da üniversite mezunu olduğu halde iş bulamayan ve manavlık yapan Muhammed Bu’azizi’ye (26) polis izinsiz satış yaptığını söyleyerek engel olmaya kalkışınca, genç kendini yakmış, bunun üzerine “eğitimli işsizler” haftalarca süren protesto gösterilerine başlamıştı. En az 2 kişinin öldüğü olaylar sırasında iki genç daha intihar etmişti.
Olayların Cezayir’e sıçramasının ardından Fransa’da bulunan Sorbonne Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Merkezi Başkanı Burhan Ghalioun, “Bu olanlar bulaşıcı hastalık trendinin bir kanıtı” dedi. Aynı üniversiteden Pierre Vermeren, “Kendini yakmak, Kuzey Afrika’daki gençliğin hissettiği derin acıyı yansıtıyor. Gençler durum üzerinde hiçbir kontrolleri olmadığını hissediyor ve isyan ediyor” dedi.

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet