Geri Dön
DünyaDenizciliğin ilk kralı ‘Süleyman’

Denizciliğin ilk kralı ‘Süleyman’

İngiliz arkeolog Sean Kingsley, Milattan Önce 970-931 yılları arasında İsrail Kralı olan Süleyman’ın antik dünyanın da ilk denizcilik kralı olduğunu ortaya çıkardı.

Denizciliğin ilk kralı ‘Süleyman’

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Kingsley, Süleyman’ın zenginliğinin Fenikeli müttefikleriyle finanse ettiği deniz yolculuklarına dayandığını gösteren kanıtlar buldu. Kingsley,  Süleyman ile Fenike Kralı Hiram arasındaki ortaklığın İncil’deki tanımlarını desteklediğini keşfetti. Arkeolog, İspanya’daki antik dünyanın büyük madeni Rio Tinto’ya tarihi kayıtlarda ‘Süleyman Tepesi’ denildiğini fark etti.  Bir başka kayıtta da insanların oraya Süleyman tarafından altın ve gümüş için gönderildiği belirtildi. Kingsley,  analizlerin İsrail’deki gümüş yığınlarının İberya’dan (İspanya ve Portekiz’in bulunduğu yarımada) geldiğini gösterdiğini söyledi. İspanya’daki kazılarda da tüccarların şekel ağırlıkları gibi İsrailliler ve Fenikelilere ait kanıtlar bulundu. Kingsley, “Kral Süleyman denizcilik planlamasında akıllıca davranmış. Kudüs’ten yapılan seferleri finanse etmiş ve Fenikeli denizcilerin denizdeki tüm riskleri almasına izin vermiş” dedi.

 

Ehliyetsiz sürücü kazaya neden olduElazığ'da, 16 yaşındaki ehliyetsiz sürücünün kırmızı ışık ihlali nedeniyle meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı. Kazaya yol açan ehliyetsiz sürücü kaçmak isterken bekçiler tarafından yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet