Geri Dön
DünyaDoğu Akdeniz’de dörtlü ittifak

Doğu Akdeniz’de dörtlü ittifak

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı ittifak oluşturan 4 ülkenin temsilcileri, ilk kez bir araya gelerek özel toplantı düzenledi.

Doğu Akdeniz’de dörtlü ittifak

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları, bölgesel forum şeklinde gerçekleştirilen dörtlü görüşmede bir araya geldi. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Baf kentinde düzenlenen toplantıda, bölgesel stratejik çıkarların güçlendirilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Toplantı gündeminin ekonomi ve güvenlik meseleleri, koronavirüs pandemisi ve turizmi teşvik etmeye yönelik olası seyahat koridorları, ülkeler arasındaki potansiyel işbirliği yollarının bulunduğu aktarıldı. Toplantıların ardından ikili görüşmelerin de gerçekleşeceği belirtildi.
Doğu Akdeniz’deki zengin hidrokarbon rezervlerinin arama-çıkarma çalışmaları için Türkiye’nin argümanlarını görmezden gelinerek Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır, İsrail, İtalya ve Ürdün tarafından oluşturulan Doğu Akdeniz Doğalgaz Forumu, Eylül 2020’de atılan imzalarla resmiyet kazanmıştı.

Bununla birlikte geçen yıl eski ABD Başkanı Donald Trump’ın arabuluculuğundaki İbrahim Anlaşmaları sayesinde İsrail ile BAE arasındaki ilişkiler normalleşmiş, BAE şubat ayında İsrail’e ilk kez büyükelçi atamıştı.

Kuşadası Kadı Kalesi kazılarında insan iskeletleri bulunduAydın'ın Kuşadası ilçesindeki tarihi Kadı Kalesi Ören Yeri'nde bu yılki kazılarda 13. yüzyıldan kaldığı tahmin edilen, ikisi çocukken hayatını kaybetmiş 5 insana ait iskelet bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet