Geri Dön
DünyaDünyanın geleceği müzakere edildi!

Dünyanın geleceği müzakere edildi!

COP26’da son gün aşılmasına rağmen, hazırlanan bildirgenin kabul edilmesi için dün yoğun bir müzakere trafiği gerçekleşti. Dünyanın geleceği için alınan kararlar, Glasgow’daki diplomatların elindeydi...

Dünyanın geleceği müzakere edildi!

BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) son gün olmasına rağmen anlaşmaya varılamaması nedeniyle müzakereler dün de devam etti. Bildirgeyle ilgili bir kriz yaşanırken, dün geç saatlere kadar taslak metinle ilgili tartışmalar ve müzakereler sürdü.

Müzakerelerin fosil yakıtlarla ilgili dilde anlaşmazlık nedeniyle çıkmaza girdiği öğrenildi. İlk taslak metinde tüm ülkeler “kömür ve fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılmasını hızlandırmaya” çağrılmıştı. Nihai taslakta ise ülkelerin “azaltılmamış kömür enerjisi ve verimsiz fosil yakıt sübvansiyonlarının aşamalı olarak kaldırılmasını hızlandırmaları gerektiği” belirtildi. Aralarında Suudi Arabistan, Hindistan ve Rusya’nın da bulunduğu bazı ülkelerin, belgede yer alan fosil yakıtın aşamalı kaldırılmasıyla ilgili çağrı konusunda çekinceleri olduğu biliniyor.

Gelişmekte olan ülkelerle, gelişmiş ülkeler arasındaki finansman tartışması da dün devam etti.

Tartışmalar sürdü

Dün Glasgow’da çok yoğun bir görüşme trafiği yaşanırken, COP26 Başkanı Alok Sharma, sonuç alınamaması üzerine görüşmeleri erteledi. Bu erteleme sonrası ikili görüşmeler gerçekleşti. Diplomatların gerçekleştirdiği müzakerelerin, ‘dünyanın geleceği’ ile ilgili kritik önemde kararlar hakkında olması dikkat çekti.

Konferansta küresel sıcaklık artışının sanayi devrimi öncesine oranla 1,5 derece ile sınırlandırılması ve buna nasıl ulaşılacağına ilişkin kararlar alınması bekleniyordu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 31 Ekim’de başlayan COP26’da, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda zamanın çoktan aşıldığını, “gece yarısına 1 dakika kaldığını” ifade ederek, somut adımlar atılmazsa gelecek nesillerin mevcut liderleri affetmeyeceğini söylemişti.

Hindistan ve Çin itiraz etti

COP26 sonuç bildirgesi, dün geç saatlerde yapılan bir son dakika değişikliğinin ardından kabul edildi. Özellikle Hindistan ve Çin’in bastırması sonrası, bildirgede yer alan, ‘fosil yakıtların aşamalı olarak durdurulması’ ifadesi, ‘aşamalı olarak azaltılması’ olarak değiştirildi. Bildirge bu şekilde kabul edildi. Ancak yapılan bu değişiklik çok sayıda ülkenin ve çevrecilerin hayal kırıklığı yaşamasına neden oldu.

İstanbul için flaş karar! İkinci bir emre kadar yasaklandı
KKTC'de sonuçlar belli oldu! İşte sandıktan birinci çıkan parti
G.Saray - Trabzonspor müsabakasında inanılmaz hata
Ermenistan'da istifa depremi! Resmen duyurdu...
Seyahat edecekler dikkat! Birçok sefer iptal edildi
Dev maçta tartışılan karar! Karaoğlan'a tepki
Survivor'da sular durulmuyor! Berkan ve Batuhan arasında gerginlik
Meteoroloji'den İstanbul için uyarı: Kar yağışı 3 gün daha sürecek
Korkunç gerçek ortaya çıktı! Annesi itiraf etti
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Markette şok! Çocuğu karşılığında 500 bin dolar teklif etti
Sapkın tatil manşette! Fotoğraflar depreme yol açtı
9 bin 750 liralık öğrenci evi! 'Giren-çıkan belli değil' dedi, şikayet etti
Kilosu 16 bin lira! 'Çok pahalı değil' açıklaması
Takıntılı hayranıyla başı dertte! 'Ev adresimi değiştirdim'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler